Güneş Enerjisiyle çalışan araba RA-25 tanıtıldı

Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanıp üretilen ve KKTC’nin, güneş enerjisi ile çalışan ilk yerli üretim arabası RA 25 isimli araç basına tanıtıldı! Güneş tanrısı RA 25, YDÜ Hastanesi’nde gerçekleşen etkinlikle tanıtıldı.

RA-25

Etkinlikte konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel; YDÜ AR-GE ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen ileri teknoloji ürünü güneş enerjili RA 25’in muayeneden geçerek Motorlu Araçlar Mukayyitliği tarafından MZ 535 plaka numarası ile kaydının yapıldığını ifade etti. YDÜ tarafından verilen ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan TRNC535/14NEU0001 şasi numarasına sahip RA 25 böylece, KKTC’nin ilk yerli üretimi arabası olarak tescillenmiş oldu.

RA’nın, eski Mısır’da Güneş Tanrısı’nın adı olduğun belirten Doç Dr. İrfan S. Günsel; 25’in ise Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25. kuruluş yılını simgelediği bilgisini paylaştı. Doç. Dr. Günsel; çevre dostu RA 25’in, KKTC yollarında kullanılmaya başlanmasının, YDÜ’nün ülke bilimine ve insanına katkıda bulunma konusunda ulaştığı lider rolünün bir göstergesi olduğunu vurguladı. RA 25’in bilimsel ve teknolojik araştırma, geliştirme ve üretim çalışmalarında KKTC açısından bir milat olduğunun altını çizen Doç. Dr. Günsel; Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu alanda olduğu gibi bilimin tüm alanlarında toplumuna ve dünyaya katkı sağlayacak ilklerin yaratıcısı olmaya devam edeceğini ifade etti. Doç. Dr. Günsel ayrıca; RA 25’in, üniversitelerin bilim ve düşünce üretmenin yanı sıra bu düşünceleri hayata geçirerek toplumsal fayda yaratma ve toplumun geleceğinde öncü rolü oynama misyonunun da önemli bir simgesi olduğunu kaydetti.

RA 25, önümüzdeki hafta, 27 Eylül-4 Ekim 2014 tarihleri arasında Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA tarafından organize edilen “Güney Afrika Güneş Enerjili Araçlar Rallisi”nde KKTC’yi temsil etmek üzere, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitmek için yola çıkacak. Johannesburg’dan başlayıp Cape Town’da tamamlanacak olan yarışta, araçlar 2000 km’lik bir parkurda yarışacak. Güneş Tanrısı RA 25; yarışta dünyanın önde gelen üniversitelerinin yanı sıra Mercedes, Audi gibi otomotiv devleriyle de yarışacak.

ra25-tanitildi

RA 25’in Teknik Özellikleri:
Tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve 1800 Watt gücünde doğru akımlı bir motora sahip olan üstün teknoloji ürünü RA 25, 150 km hıza ulaşabiliyor. Üç tekerlekli olarak dizayn edilen araç, özel olarak üretilen Michelin 95/80R16 Solar Radial lastikler, 550 adet 12.5 X 12.5 cm. büyüklüğünde 550 adet solar panel, 500 adet laptoplarda kullanılan ve şarj edilebilen Panasonic 3.7 voltluk 2250 mAh değerinde pil, 1 adet 1800 Watt gücünde doğru akım elektrik motoru, 1 adet motor sürücü, 2 adet MPPT (Maximum Power Point Tracking), 2 adet Hücre Kontrol Ünitesi (Cell Management Unit) ve 1 adet Pil Kontrol Ünitesi (Battery Management Unit) ile donatıldı. Modern araçlarda kullanılan disk fren sistemine sahip olan araçta, direksiyon ve süspansiyon yapısı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dizayn edildi. Teknoloji harikası gelecek nesil aracın sadece ileri ve geri olmak üzere iki vitesli kontrol paneli bulunuyor. RA 25, 5 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve yerden en yüksek noktası ise 1 metre olacak şekilde tasarlandı.

Bilgi için: http://www.neu.edu.tr

Paylaş