Facebook hükümetlerden gelen bilgi taleplerini açıkladı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, hükümetlerden gelen bilgi taleplerini açıklayan raporunu yayınladı. Raporda, hükümetlerin daha çok temel üyelik bilgileri, IP adresleri ve hesap içeriklerine ilişkin taleplerde bulunduğu kaydedildi.

iphone-6-facebook-batarya-tuketimi

Facebook’tan yapılan açıklamada, 2015 yılının ikinci 6 ayına ait verileri kapsayan Küresel Hükümet Talepleri Raporu’nda (Global Government Requests Report), hükümetlerden gelen hesap bilgi taleplerinin yüzde 13 artışla 41 bin 214’den, 46 bin 763’e çıktığı belirtildi.

ABD BİRİNCİ SIRADA

Rapora göre, söz konusu dönemde Facebook’a en fazla talep ileten ülke 19 bin 235 ile ABD olurken, 91 ülkeden oluşan listede Hindistan 5 bin 561 taleple ikinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE’DEN İLETİLEN BİLGİ TALEBİ SAYISI 443

Rapora göre, 2015 yılının ikinci yarısında Türkiye’den Facebook’a iletilen talep sayısı 443 oldu. Facebook bu taleplerin yüzde 84’üne yanıt verdi. Türkiye’nin 2015’in ilk yarısı için Facebook’a ilettiği talep sayısı 368 olmuş, Facebook bu taleplerin yüzde 87’sine yanıtlamıştı.

‘KULLANICI BİLGİLERİNE ERİŞİM HAKKI TANINMIYOR’

Facebook’tan rapora ilişkin yapılan bilgilendirmede, devlet otoritelerinden gelen veri taleplerinin dikkatle incelendiği belirtilerek, hiçbir hükümete doğrudan kullanıcı bilgilerine ulaşma hakkı tanınmadığının altı çizildi.

Dünya çapında 1,6 milyar aktif kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım sitesinin küresel taleplere ilişkin raporu, 2013 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanıyor.

Share