Gelecekte insan üretmeyecek

Fabrikalarda işleri robotlar yapacak, işçi kalmayacak.

Gelecekte insan üretmeyecek

Gelecekte insan üretmeyecek

İmalat alanında öncü teknoloji haline gelen 3D yazıcılar ve iletişimde ana akım haline gelen sosyal ağlar, gelecekte insanların evlerinden her türlü işlemi gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Portekiz’in Minhio Üniversitesi’nden mühendis Goran Putnik, ‘bulut üretim’ sayesinde evden yapılan işlerin kapsamını fabrika seviyesindeki üretime çıkarmayı planlıyor.

NewScientist’e konuşan Putnik, beyaz yakalı çalışanların yanında, mavi yakalılar için evden çalışma imkanının çok az olduğuna dikkat çekerek, “Güney Kore’deki bazı araba parçası üreticileri, üretim faaliyetlerini uzaktan kontrol ediyor. Ancak henüz makineleri uzaktan kontrol edebilen bir fabrika yok” dedi.

Ancak makinelerin başlarında tek bir işçi olmadan bile çalıştığı günler çok uzak olmayabilir.

‘ÜRETİM HÜCRESİ’ ÇAĞI

İngiltere hükümetine bağlı Teknoloji Stratejisi Kurulu’nda (TSB) görev yapan Lynne McGregor, ‘hızlı internet ve yüksek görüntü ve ses kalitesiyle konferans imkanı veren ‘telebulunma’ sayesinde, mavi yakalı çalışanların evden çalışma imkanı yakayabileceğini belirtti.

TSB, Ford Motor Company ve 3D yazılım geliştirilen Autodesk firmasıyla gerçekleştirdiği 1.5 milyon sterlin bütçeli projede, makinelerden elde edilen alıcı verilerini artırılmış gerçeklik kullanıcı arayüzüne aktaracak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. McGregor, söz konusu projenin başarılı olması halinde ‘uzaktan üretim’ yapmak için kullanılabileceğini belirtti.

Aynı amacı taşıyan Putnik ve meslektaşları, laboratuvarlarında bir internet-bağlantılı makine içeren ‘üretim hücresi’ kurdu. Ardından, laboratuvardan 2350 km ötede, Nelgrad Üniversitesi’nden Vesna Spasojevic-Brkic, 68 mühendislik öğrencisine hesaplarını girmeleri ve makineyi kontrol etmeye çalışmalarını söyledi.

Deneme, şaşırtıcı derecede başarılı oldu. Öğrenciler, makineye başarıyla bir tasarım programı yükledi, makineyi kontrol etti ve test amaçlı olarak sanayi parçaları kesti. Dahası, bir tehlike anında makineyi kapatacak acil kapatma tuşuna bile basmayı başararak, güvenlik kontrolü yaptılar.

PROFESYONELLER BULUT ÜRETİMİ BEKLİYOR
Sırp öğrenciler, farklı kullanıcı arayüzleri deneyerek, makinenin ve tuşlarının görüntüsünü maksimum boyutta PC’lerinin ekranına yansıtan arayüzün en iyisi olduğuna karar verdi. Böylece, projektörle duvara yansıtılacak uzaktan kumanda arayüzlerinin en iyi sonucu vereceği düşüncesi doğdu.

Putnik, ‘bulut üretimin’ gücü profesyonellerin eline verebileceğini belirtti. Üreticiler, bu teknoloji sayesinde yeteneklerini dünyanın dört bir yanına satabilecek. Aynı sektördeki üreticiler sosyal medya üzerinde etkileşim kuracak, şirketler dijital dünyadaki görüş alışverişi ve eleman alımında yeni bir sayfa açacak.

Putnik’e göre, “Bulut üretim, imalat sektörüne demokratikleşme getirecek.”

Paylaş