Artık tuvaletleri de hack’liyorlar!

Artık tuvaletleri de hack’liyorlar!

Tuvaletlerde büyük tehlike!

Akıllanan ev eşyalarından biri olan tuvaletler de artık hack’lenebiliyor!

Eğer siz uyurken tuvaletinizin hacker’lar tarafından ele geçirileceği veya rehin alınacağı gibi ilginç bir korkuya sahipseniz, geceleri korku ile uyanmakta haklı olabilirsiniz. Chicago merkezli güvenlik firması Truswave’in söylediğine göre, Japonya’da kullanımı giderek artan Bluetooth kontrollü, internete bağlanabilen “akıllı tuvaletin” kontrolünü ele geçirmek gerçekten mümkün.
wc-bluetooth

Tabii ki bu durum şu anda büyük bir sorunmuş gibi gözükmüyor. Ancak ilerleyen günlerde normal tuvalet alışkanlıklarımızdan vazgeçerek uzaktan kontrol edilebilen, oturma alanı sıcaklığı ayarlanabilen veya sifonu bir komut ile aktif edilen tuvaletleri yoğun olarak kullanmaya başlar isek, önemli bir problem ile karşılaşabiliriz.

Güvenlik firması IOActive’in CTO’su Gunter Ollmann’ın Bloomberg’e söylediğine göre, kullanılan teknolojiler karmaşıklaştıkça, oluşan tehdit sayısı da artıyor. Tabii ki bunun anlamı da “kötü adamların” akıllı ürünler ile dolmuş olan evinize kalıcı bir giriş izni kazanmaları oluyor. Ancak, Ollmann’ın söylediğine göre bu sorunların önüne geçmenin basit bir yolu var: Tuvaletinizi internete bağlamayın!

Sonuç olarak otomatikleşmiş ürünler hayatımızı kolaylaştırsalar da, tuvaletin sifonunu elinizle çekmeniz, o kadar da büyük bir zorluk olmasa gerek…

Kaynak:Hürriyet