Kentkart devri İzmir’de son buldu

Kentkart devri İzmir’de son buldu

Kentkart, 10 ülke 35 şehirdeki hizmetlerini İzmir merkezli olarak sürdürecek.

İZMİR’de toplu ulaşımda kullanılan Kentkart’ın verdiği hizmet, ihaleyi başka bir firmanın kazanması nedeniyle 31 Mayıs 2015 tarihi itibariyle sona erdi. Ancak Kentkart, 10 ülke 35 şehirdeki hizmetlerini İzmir merkezli olarak sürdürecek.

kentkart-izmir

Elektronik temassız akıllı kart” hizmeti için geçen 13 Ocak’ta yapılan ihaleyi kazanan Kartek firması ile ESHOT Genel Müdürlüğü arasında 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere sözleşme imzalandı. Bu yeni dönemin İzmirliler için sürprizi ise “İzmirim Kart” oldu. Yeni basılacak kartlar artık “İzmirim Kart” adıyla satışa sunulacak. Mevcut kartlar ve dolum yapan bayilerde herhangi bir değişiklik yaşanmayacak. İzmir’deki 90 dakika aktarma sistemi de aynen devam edecek.

HİZMETLERİNİ BAŞKA KENTLERDE SÜRDÜRECEK

Türkiye’de akıllı ulaşım sistemleri konusunda akla ilk gelen markalardan olan Kentkart, 1998 yılında İzmir’de doğdu ve o günden bu yana pek çok ilki kente kazandırdı. Gerçek zamanlı araç içi yolcu bilgilendirme sistemlerinden, vapur- metro- otobüs ulaşım araçlarında tek kartla geçişi, 90 dakika uygulaması, otomatik araç yönetimi, elektronik ücret toplama sistemi gibi uygulamaları başta İzmir olmak üzere toplu taşımacılığa kazandıran Kentkart, sistemi ve yapısıyla daha hızlı, daha güçlü ve daha emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bugün 23’ü yurtiçi, 12’si yurtdışı olmak üzere pek çok şehirde hizmet veren Kentkart, İzmir’de 16 yıl boyunca kullanıldı.

Şirket yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Kentkart olarak doğup büyüdüğümüz şehirin sadece ulaşım hizmetinden ayrılıyoruz. Şunu biliyoruz ki; bugün İzmir’de kurulu Ar-Ge merkezimizde görev yapan 250 kişilik genç ve değerli ekibimizle Türkiye’de ve dünyada akıllı ulaşım sistemlerinde teknoloji markası olmuş bir şirketiz. Yarattığımız projeler ve teknolojik sistemler ile her geçen gün İzmir’den yazılım dünyasına ve ulaşım sektörüne farklılıklar yaratmaya devam edeceğiz. Şirketimiz 28-29 Mayıs 2015 tarihlerinde sistemle ilgili teknik detay ve şifrelerini idare yetkililerine tutanak ile teslim etmiştir. Kentkart olarak sorumluluklarımız ve görevlerimiz 31 Mayıs 2015 tarihiyle bitecektir. Ayrıca tüm bayilerimizin depozitoları ve komisyonları, kesin hesapları müteakip (şirketimizden alacakları) 15-30 Haziran 2015 tarihleri arasında ödenecektir. 16 yıl boyunca bizimle beraber olan İzmir halkına destek ve sevgilerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz İzmir’de olmaktan ve bu şehri ulaşımda farklı bir noktaya taşımaktan onur ve mutluluk duyduk ve duymaya devam edeceğiz” denildi.

 

Bu arada Kentkart firması ile Eshot arasında da kısa süreli bir kriz yaşandı.

kentkart-izmir
Şifreleri değiştirdiler kentkartlar çalışmadı.

İZMİR’de toplu ulaşımda 1 Haziran krizi yaşandı. Otobüs, vapur ve metroya binerken yolcuların kentkartları validatörler tarafından bakiye yetersiz gerekçesiyle okunmadı, kentkartlara para yüklenemedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, elektronik temassız akıllı kart ihalesini kaybeden Kentkart şirketinin, üç gün önce teslim ettiği sistemin şifre ve kodlarını son gün değiştirdiğini, bu durumun bağımsız uzmanların ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından tespit edildiğini ve şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Bu sorun vatandaşa yaradı, ulaşım araçlarına ücretsiz bindi.

İzmir’de elektronik temassız akıllı kart hizmetini 16 yıldır veren Kentkart Şirketi’nin Ocak ayında yapılan ihaleyi kaybetmesinin ardından merakla beklenen geçiş süreci sancılı başladı. Sistemin ihaleyi kazanan Kartek’in sorumluluğuna geçeceği ilk gün kriz yaşandı. Sabah erken saatlerde işine, okuluna gitmek için evden çıkan otobüs, metro ve vapura binmek isteyen İzmirlilerin kentkartlarını validatörler ya hiç okumadı ya da “Bakiye yetersiz” gerekçesiyle geçişe izin vermedi. Otomatik yükleme makinelerinde kartlara para yüklenemedi.

KOCAOĞLU VE BÜROKRATLAR ESHOT’TA SABAHLADI

Krize Kentkart firmasının son gün sistemin şifre ve kodlarının değiştirmesinin neden olduğu ortaya çıktı. Durumu gece geç saatlerde farkeden ESHOT yetkilileri, ulaşımla ilgili birimler İZDENİZ, İzmir Metro yetkileriyle birlikte ESHOT Genel Müdürlüğü’nde biraraya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çözüm yolu aradı. Ulaşımda görevli personele 1 Haziran günü kentkartlarla yaşanacak sorunla ilgili yolculara kolaylık sağlanması konusunda talimatlar verildi. Kocaoğlu ve bürokratlar ESHOT Genel Müdürlüğü’nde sabahladı.

Sabah saatlerinde kentkartlarda yaşanan ilk krizin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklamayla toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sisteminin şifre ve kodlarını değiştirerek devir işlemlerini ‘kilitlemeye’ çalışan Kentkart A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Şifre ve kod değişikliğinin, bağımsız uzman kişilerin yanı sıra İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildiğini belirten Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcandığını duyurdu.

SON GÜN ŞİFRE DEĞİŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından 13 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti Alımına” ait ihaleyi kaybeden firmanın (Kentkart A.Ş.) Kamu İhale Kurulu’na yaptığı itirazın 8 Nisan tarihinde reddedildiği ve yeni yüklenici (Kartek) ile 30 Nisan 2015’te sözleşme imzalandığına dikkat çekti. Belediye yaptığı yazılı açıklamada “Şartname gereği ‘sistemin sorunsuz ve güvenli şekilde işletiminin devrini’ sağlamakla yükümlü olan Kentkart A.Ş., kamuoyuna yaptığı ‘Şirketimiz 28-29 Mayıs 2015 tarihlerinde sistemle ilgili teknik detay ve şifrelerini idare yetkililerine tutanak ile teslim etmiştir’ açıklamasına rağmen, eksik verdiği şifre ve kodları da son gün değiştirerek devir işlemlerini aksatmaya çalışmıştır. Ayrıca firma yetkilileri devir işlemi için gelmediğinden, bu işlem de gerçekleştirilememiştir. ESHOT Genel Müdürlüğü, bağımsız uzman kişiler tarafından tespit edilen bu durum üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Başsavcılığın görevlendirmesiyle harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu da ‘şifre değişikliği’ olayını tespit etmiştir. Sorunun çözümü konusunda gerekli müdahaleleri yapan idaremiz, vatandaşlarımızın toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcamaktadır” bilgisi verildi.

SİSTEM OKUMAZSA ÜCRETSİZ

Belediye yetkilileri otobüs, metro, İZBAN, vapurlarda kentkart okumayla ilgili sorunun yapılan çalışmalarla giderilmeye başlandığını bildirdi. Yetkililer, kentkart okuma noktalarını tek tek müdahale edildiğini, araçlara binen yolcuların kentkartı okumaması durumunda ücretsiz, okuması durumunda da ücretli bindiğini bildirdi. Sabahtan itibaren müdahalelerle Kentkart’ın birçok araçta geçerli olmaya başladığına dikkat çekildi.