‘Kıyamet Kasası’na ağaç tohumları gönderildi

Norveç’in öncülüğünde oluşturulan kıyamet senaryolarına karşı yüz binlerce tarım ürününe ait tohum sakladığı Kuzey Kutbu’ndan 1300 km mesafede bulunan Svalbard Kasası’na, en son olarak ağaç tohumları gönderildiği bildirildi. Ayrıca bu hafta içinde domates tohumları gönderilecek.Svalbard-tohum-alanıi

Bildiğiniz gibi Svalbard kasabası doğal afetler bir yana, nükleer patlamalara karşı da oldukça dayanıklı, bu nedenle bitki meyve tohumlarının yanında ilk defa ağaç tohumları da böylelikle koruma altına alınmış olacak.

Norveçli yetkililer, 2008 yılında açıldığından bu beri 840 bin farklı gıda ürününe ait tohum içeren kasaya Norveç ve Finlandiya dolaylarında yetişen çam ağaçlarının tohumlarını da ekledi.

Finlandiya Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nden (Luke) Mari Rusanen, yapılan çalışmanın orman ağaçlarına ait genleri korumak adına önem taşıdığını bildirdi. Rusanen, spesifik genleri veya genotipleri korumak yerine doğal genetik çeşitliliği koruma altına almaya çalıştıklarını söyledi.

Dr. Rusanen, ‘kıyamet kasası’ olarak da adlandırılan Svalbard Kasası’nın doğal afet veya insan eliyle yaşacak bir yıkıma karşı koruma sağladığını ifade etti. Kasanın ortaya çıkma amacının buna rağmen bir kıyamet senaryosu olmadığını belirten Rusanen, ‘tohumların gelecekte ortaya çıkabilecek genetik çeşitliliğini kontrol altında tutmak için fırsat sunduğunu’ söyledi.

Pinus sylvestris ve Picea abies ağaçlarına ait tohumların Finlandiya ve Norveç’teki ormanlardan toplandığı belirtildi. Ağaç tohumları, İslandinav ülkelerinden getirilen ilk ağaç numunelerini temsil ediyor.

Rusanen ve diğer araştırmacılar, ağaçların ekonomik, ekolojik ve sosyal öneminin çok büyük olması nedeniyle korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Svalbard

Yüz binlerce gıda koruma altında

Svalbard Kasası’na yakın zamanda konan tohumlar arasında soya fasulyesi, arpa, mercimek, süpürge darısı gibi ürünler de bulunuyor. Amerikadan getirilen tahıl ürünlerinin yanı sıra, Afrika’dan getirilen en az 2500 pirinç türü de Svalbard’a en son eklenen gıdalar arasında bulunuyor. Svalbard’a bu hafta içinde beş tanesi Galapagos Adası’ndan gelmek üzere 14 domates türü yerleştirilcek.

Norveç ve Kuzey Kutbu arasında yer alan takımadalardan birinde kurulan Svalbard Kasası, 12 ayda inşa edildi. 7.5 milyon dolara mal olan yeraltı kasası, dünyanın gıdası için en büyük ve en güvenli yer olarak kabul ediliyor.

Paylaş