Telefonunuz 4,5G’ye hazır mı?

4,5G teknolojisi 1 Nisan’da hizmete sunuluyor. Ücretsiz geçiş için abonelerin GSM operatörlerine onay vermeleri ve cihazları ile SIM kartlarının yeni teknolojiye uyumlu olduğunu kontrol etmeleri gerekiyor.

4-5G

GSM operatörleri, 1 Nisan’dan itibaren 4,5G hızında internet bağlantısını abonelerine ek ücret almadan sunacak. Abonelerin bu hizmetten faydalanabilmeleri için GSM operatörlerine onay vermeleri gerekiyor. Aksi halde, telefon ve sim kartları uyumlu olsa dahi söz konusu hız artışını göremeyecekler.

Aboneler onay vermek için hangi numaraya SMS atacaklarını, kullandıkları GSM operatörünün çağrı merkezini arayarak veya internet sitesi üzerinden öğrenebilirler. Onay mesajında kullanıcılara 4,5G hızına uygun cihaz ve sim kartları olup olmadı yönünde bilgi SMS yoluyla gelecek.

Ekranlarda ne yazacak?

4,5G’nin kapsama alanında olunduğunda ilk aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda 4G, LTE (Long Term Evolution ) veya 4,5G yazacak. Zamanla tüm telefonlarda 4,5G ibaresine geçilecek.

Veri indirme hızı artacak

4,5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. Örneğin, 2 GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebilecek.

İnternet hızı frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterecek.

1 Nisan’da hayata geçecek 4,5G’den, teknolojiye uygun sim kart ve cihaz kullanıcıları, herhangi bir ek ücret ödemeden yararlanabilecek.

45g-infografik

4,5G’ye uyumlu cihazlar

Piyasadaki birçok yeni akıllı telefon bu teknolojiyle uyumlu. Bu markaların modellerinden bazılarını aşağıya yazdık. Tarayıcınızda arama yaparak kendi modelinizi arayabilir ya da markanın internet sitesine başvurabilirsiniz:

Apple iPhone 5 ve sonrası,
Apple iPad, iPad mini ve iPad Air serisi,
Blackberry Q10, Q5 ve Z30, Nokia Lumia 625 ve sonrası,
Sony Xperia Tablet Z ve Z2,
Sony Xperia Z, SP, E4G, M4 Aqua serileri
Samsung Galaxy S5 ve sonrası, Note 4, Alpha, Note Edge, Grand Prime, A5, Tab S, A7, E7,
LG G2, Nexus 5, G3, G Flex 2, G4,
HTC One ve Desire serileri
Huawei Ascend P7, G7 ve Mate 7,
Vodafone Smart 4, Power, Smart 6,
Avea In Touch 4,
Vestel Venus 5.5 X ve V
GM Android One,
Casper Via V6 ve sonrası
Asus Zenfone 2,
Turkcell T60, T50, Turbo T50.

Share