Artık kendi telefonunuzu yapabilirsiniz!

Project Ara için hazırlanan son prototip hem çalışıyor, hem de uygulama çalıştırabiliyor-Konu ile ilgili önceki haberimizi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz-.

Google’ın devrim yaratacak modüler telefonu Project Ara için hazırlanan son prototip hem çalışıyor, hem de uygulama çalıştırabiliyor.

Şuna eminiz ki teknoloji devi Google’ın üzerinde en tutkuyla çalıştığı projelerinden biri modüler bir akıllı telefon üretimi. Bu amaçla başlattığı Project Ara üzerinde Google ve Phonebloks firması uzun zamandır çalışıyorlar. Temmuz sonunda aldığımız haberlerde Google seçilmiş yazılım ve donanım firmalarına ilk prototip örneklerini dağıtmaya başlamıştı. Ayrıca Project Ara telefon için özel bir Android işletim sistemi de hazırlanıyordu.
projet-ara

İşte şimdi Project Ara’nın son prototipini de görüyoruz ve artık çalışıyor. Çalışmakla da kalmıyor, uygulama bile çalıştırıyor. Project Ara’nın en büyük özelliği, bu telefonu istediğiniz parçaları birleştirerek kendi kendinize inşa edebilmeniz. Yani telefonun gövdesini bir parça olarak alıp, üzerine ayrı modüller halinde işlemci, batarya, anten,kamera, GPS veya hoparlör gibi istediğiniz ve size lazım olan parçaları takabilmeniz. Ayrıca ileride bir parça değiştirmek ve yükseltmek istediğinizde, sadece lazım olan modülü değiştirerek telefonu istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

“Spiral One” adı verilen bu prototipin üzerine, Ocak ayında düzenlenecek Google I/O geliştirici konferansında “Spiral Two” adı verilen yen ibir prototip daha sunulacağı bilgisi geldi. Yani işler iyi gidiyor gibi görünüyor, Project Ara’yı elimize alacağımız günü heyecanla bekliyoruz.
(Gerçek Gündem)

Paylaş