Telefon alanlar TRT’ye para ödeyecek

TRT Bandrolü artık sadece radyo / TV alıcısı olan telefonlardan alınmayacak, internete bağlanan tüm cihazlardan alınacak.

SAM_2350

Radyo / TV alıcısı olan elektronik cihazlar için uygulanan bandrol uygulaması, bugün resmi gazetede yayınlanan değişiklikle beraber değiştirildi.

Shiftdelete’in haberine göre; TRT Bandrolü artık sadece radyo / TV alıcısı olan telefonlardan alınmayacak, internete bağlanan tüm cihazlardan alınacak. Cihazlarda dahili radyo / TV alıcısı olmasa da, internet üzerinden radyo ve TV hizmeti alınabildiği için böyle bir uygulama değişikliğine gidildiği açıklandı.

YENİLENEN TRT BANDROLÜ NELER GETİRECEK

Diğer bir deyişle web tarayıcısı veya bir uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayını alabilen tüm akıllı telefonlardan artık TRT bandrolü alınacak. Karara göre televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol oranı devam edecek.

Yayınlanan değişiklikle dahili alıcısı olan cep telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 6’dan yüzde 7’ye yükseltilirken, değişiklikler sadece telefonlarla sınırlı kalmadı.

BİLGİSAYAR VE TABLETLERDEN DE TRT BANDROLÜ ALINACAK!

Daha önce bandrole tabi olmayan bilgisayar ve tabletlerden de artık TRT bandrolü ücreti alınacak. Dahili alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden yüzde 3, alıcısı olmasa da internet aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını alan bilgisayar ve tabletlerden ise yüzde 2 oranında TRT bandrolü kesilecek.

TELEFONLAR NE KADAR ZAMLANACAK

Eğer firmalar devletin yeni kararı sonrası ortaya çıkacak olan yüzde 8’lik zammı sineye çekmedikleri sürece, telefonlara minimum yüzde 8’lik bir zam gelecek.

Bu da demek oluyor ki, 3499 TL fiyata sahip olan 16 GB’lık iPhone 6s Plus‘ın yeni fiyatı 280 TL daha yükselecek ve 3779 TL seviyesine çıkacak.

Paylaş