Apple hack’lenmenin sebebini buldu

ABD merkezli teknoloji devi Apple, ünlülerin iCloud hesaplarının hack’lenmesine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Siber hırsızlık olayının ortaya çıkmasının ardınan hemen şirket mühendisleriyle sorunun kaynağını öğrenmek için harekete geçtiklerini belirten Apple, Hollywood yıldızlarının özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin yeni bir açılama yaptı.

Konuyla ilgili yürüttükleri soruşturma kapsamında iCloud’da hiçbir güvenlik açığına rastlamadıklarını belirten şirket, yayınladığı mesajda Apple için müşteri gizlilik ve güvenliğinin son derece önemli olduğu vurgulandı.

apple-hacked-icloud

Apple, resmi internet sitesinde yer alan açıklamada “40 saatten fazla süren soruşturma sonunda, herhangi bir saldırıda iCloud veya iPhone uygulamaları da dahil Apple sistemlerinde ihlal olduğuna dair hiçbir olguya rastlanmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Ünlülerin hesap bilgilerinin nasıl çalındığı sorusuna da açıklık getiren şirket, “Ünlülerin hesaplarına, internette çok yaygın hale gelmiş yöntem olan kullanıcı adları, şifreleri ve güvenlik soruları kullanılarak çok hedefli bir saldırı olduğu keşfedildi” açıklamasında bulundu.

Suçluların tespit edilmesi için güvenlik kuvvetleriyle birlikte çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Apple, bu tip saldırılara karşı korunmak için, tüm kullanıcılarına güçlü bir parola kullanmalarını ve iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmeleri tavsiyesinde bulundu.
Kaynak:ntvmsnbc

Share