Chrome batarya düşmanı!

Arama motoru devi Google’ın web tarayıcısı olan Chrome’un batarya düşmanı olduğu belirtildi.

Google Chrome‘da uzun zamandır yaşanmakta olan bir hata nedeniyle, tarayıcının laptop pilinizi çok hızlı bir şekilde tükettiği ortaya çıktı.
chrome-batarya

Söz konusu web tarayıcısında tespit edilen bir hatanın, laptopların bataryalarını hızlı bir şekilde sömürdüğü belirtildi. Bu sorunun sadece Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda yaşandığı belirtilirken, söz konusu tarayıcı açıkken bilgisayarınızın yavaşlamasına bile neden olabileceği söyleniyor.

Yaşanan bu sorunun nedeni olarak Windows‘un dahili bir özelliği olan sistem saati işleme hızı üzerinde yaptığı değişiklik gösteriliyor. Chrome‘u açtığınız andan itibaren işleme hızını 1,000ms olarak değiştiriyor. Windows boştayken bu değer 15,625ms’ye ayarlı olarak bulunuyor. Yani bu değer ne kadar küçük olursa, sisteminiz o kadar çok uyanıyor ve daha fazla pil tüketimi yaşanmasına neden oluyor.

Microsoft cephesi 1,000ms’lik işleme hızının güç tüketimi yüzde 25′e kadar arttırabileceğini belirtiyor. Sistem saati işleme hızının global bir ayar olmasından dolayı tek bir program tarafından değiştirilen değer nedeniyle tüm sistemin etkilenmesi söz konusu.

Web tarayıcıları bu ayarı gerektiğinde değiştirebiliyorlar. Örneğin Internet Explorer gerektiği zaman bu değeri 1,0ms’ye indiriyor. Diğer yandan YouTube’da bir video izlerken bu değer 1,0ms’ye düşürülürken, sonrasında tekrar 15,625′e çıkarılıyor. Google Chrome‘da ise siz tarayıcıyı kapatana kadar normal değere dönüş yapılmıyor.

Bu durumun Google tarafından bilindiği ve uzun zamandır gerekli düzeltmenin yapılmadığı biliniyor. Bu yüzden şuan için tek çareniz kullanmadığınız zamanlarda tarayıcınızı kapatmanız olacaktır.

Kaynak:Mynet

Paylaş