Çinliler işletim sistemi yapıyor!

İşletim sistemlerinde, Amerikalı geliştiricilere bel bağlamamak isteyen Çin hükümeti, kendi işletim sistemini kendisi geliştirme kararı aldı.
cin-askerleri

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki soğuk savaş bitmiyor ve bitecek gibi de gözükmüyor. İkili arasında, askeri politikalardan siyasi hamlelere, derin bir uçurum mevcut. Çin Halk Cumhuriyeti, düşmanı olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletleri’ne ait ürünleri kullanmamakta kararlı. Uzak Doğu ülkesi, her Amerikan ürününün kendi ülkesine sızdırılan bir Truva Atı olduğunu düşünüyor.

Bu sert politika, teknoloji dünyasına da sıçradı. Bilindiği gibi Çin, kısa süre önce devlet dairelerinde Windows 8′nin kullanılmasını yasakladı. Bürokratlar buna neden olarak, Amerika’nın işletim sistemi ile yaptığını iddia ettikleri “casusluğu” gösterdi.

Çin, şimdi de kendi işletim sistemini geliştirmek için kolları sıvadı. Çin Mühendislik Akademisinden Ni Guangnan, gelecek yılın sonbahar aylarına kadar yüzde yüz Çinli işletim sisteminin hazır olacağını açıkladı.

Çin devleti de, projeye tam destek vereceğini duyurdu. Şimdilik ütopik gözükse de, yüzde yüz Çinli işletim sisteminin gelecek yıllarda, Uzak Doğu ülkesinde Windows’un yerini alması pekala mümkün.
Kaynak:Mynet

Paylaş