Maaşı o kadar çok ki ne kadar olduğunu bilmiyor!

Google’ın Avrupa sorumlusu Matt Brittin’in, İngiltere Kamu Hesapları Komitesi bakanlarının sorgusu sırasında maaşını bilmediğini söylemesi, tartışmalara neden oldu.
google-para-dagitacak
Teknoloji devi Google, 2006 ve 2011 yılları arasında kaydedilen 18 milyar dolarlık gelirine karşılık sadece 16 milyon dolar vergi ödemekle suçlanmıştı. Guardian’ın haberine göre, bugün Kamu Hesapları Komitesi tarafından sorgulanan Brittin’den maaşını açıklaması istendi.

Komite Başkanı Meg Hillier’in talebini “Eğer komite için bu kadar alakalı bir konuysa, elbette açıklarım” diye yanıtlayan Brittin, Hillier’in ısrarlı sorularına rağmen “ne kadar maaş aldığını açıklayamadığını, çünkü tam olarak ne kadar kazandığını bilmediğini” söyledi.

Hillier’in sert bir şekilde “Maaşınızın ne kadar olduğunu bilmiyor musunuz Bay Brittin?” diye sorması, bakanlar arasında gülüşmelere sebep oldu.

Hillier, sorusuna “Dışarıda vergi verenler, bileşenlerimiz oldukça öfkeli; herhalde onlar sizin yaşadığınız dünyadan başka bir yerde yaşıyor ki – siz daha ne kadar maaş aldığınızı bile bize söyleyemiyorsunuz” diye devam etti.

google-matt-brittin

Google’ın Avrupa lideri ise, “İnsanların yüzde üç vergi verdiğimiz yönündeki haberleri gördüğünde öfkelenmelerini anlıyorum. Ama doğru değil. Yüzde 20 vergi veriyoruz” dedi.

Avrupa Komisyonu ve İngiltere Ulusal Denetleme Bürosu’na, ilgili düzenlemenin soruşturulması için çağrı yapılmıştı. İnternet devi Google ve İngiltere arasında imzalanan 130 milyon pound değerindeki vergi anlaşması ise, “devede kulak” eleştirilerine sebep olmuştu. (DHA)

Paylaş