“Şifresi kırılan iPhone’dan önemli bilgi alınamadı”

ABD’nin CBS kanalına konuşan bir güvenlik kaynağı, FBI’ın Apple’ın yardımı olmadan şifresini kırdığı iPhone‘da önemli bir bilgi bulunamadığını söyledi. iPhone, Aralık 2015’te ABD’nin San Bernardino kentinde saldırı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a aitti.
fbi-calisanlari-listesi

Aralık 2015’te ABD’nin San Bernardino kentinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresinin kırılmasıyla ilgili yardım talep ettiği Apple’dan olumsuz yanıt alan FBI, söz konusu iPhone’un şifresinin Apple’ın yardımı olmadan kırıldığını 28 Mart’ta duyurmuştu.

Ancak ABD’nin CBS kanalına konuşan bir güvenlik kaynağı, FBI’ın Apple’ın yardımı olmadan şifresini kırdığı iPhone’dan önemli bir bilgi bulunamadığını söyledi.

Kişisel gizlilik ile ulusal güvenlik arasındaki tartışmalara yeni bir boyut kazandıran “şifre savaşında” Apple, yazılımlarının güvenliğinin bir kez tehlikeye atılması halinde bundan sonra da kullanıcıların kişisel gizliliklerinin tehlikeye girebileceğini savunuyor.

FBI şifrenin nasıl kırıldığını açıklamıyor. Son olarak Washington Post, FBI’in profesyonel hackerlara para vererek şifreyi kırmış olabileceğini belirtti.

Paylaş