Uber, kullanıcılarını yolculuk bittikten sonra da takip ediyor

Taksi hizmeti vermek isteyen araç sahipleri ile taşıt arayan kullanıcıları bir araya getiren dijital servis Uber’in sürücülerin lokasyonunu takip etmeye sürüş sonrasında da devam etmesi tepki çekti.
uber taksi

Uber tarafından geçen ay getirilen güncellemeyle birlikte, sürücülerin lokasyon bilgilerinin sürüşten önceki ve sonraki 5’er dakika boyunca uygulamayı kullanmasalar bile kaydedileceği duyuruldu. Elde edilen bilginin sürücü ile yolcunun buluşması için geçen süreyi kısaltmak için kullanılacağını belirten Uber, verilerden ortaya çıkanlar ışığında buluşma noktasına dair isabetin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Güvenlik uzmanları ise uygulamanın yeni güncellemesine tepki gösterdi. Electronic Privacy Information Center (EPIC), Uber’in verileri toplamasıyla ilgili olarak Federal Ticaret Komisyonu’na başvurdu. Organizasyon, aynı zamanda Uber’in bir ulaştırma servisi olarak rekabet ettiği diğerleriyle aynı şekilde mi değerlendirilmesi, yoksa ulaştırmanın dışında bir dijital platform olarak mı kabul edilmesi gerektiği konusunda Avrupa Adalet Mahkemesi’nde devam eden bir dava olduğunu da belirtti.

uber-taksi

Demokrat Senator Al Franken de, güncellemenin kaygı yarattığını ifade ederek konuyla ilgileneceğini söyledi. Uber’den ise konuya dair bir açıklama gelmedi.

Paylaş