Dev sabit diskler geliyor

Dev sabit disk üreticisi Seagate’e göre şu an kullandığımız TB’lık diskler yakında çok ufak kalacak.

Seagate 2011 yılına hızlı girmeye hazırlanıyor. Seagate’in son analist toplantısında bulunan Aaron Raker’ın söylediklerine göre; Seagate disklerde büyük kapasite artışları olacağını düşünüyor. Başka bi deyişle bu yıl, şu ankinden çok daha büyük sabit diskler görmemiz sürpriz olmamalı.

Dev sabit diskler geliyor

Dev sabit diskler geliyor

Raker öncelikle, Seagate’in 2011’de esecek tablet rüzgarları ve kullandıkları flaş bellekler konusunda soğuk kanlılığını koruduğunu belirtiyor. Ayrıca Seagate, 2011’de büyük kapasite artışları olmasını bekliyor. Seagate masaüstü sabit disklerde (3.5 inç) bu çeyrek içerisinde, dizüstlerinde (2.5 inç) ise 2011’in ortalarına doğru önemli gelişmeler olacağını söylüyor.

Ayrıca Seagate, 4GB önbelleği olan hibrit Momentus XT’sinin 2011’in sonuna kadar bir çeyrekte bir milyon satmasını bekliyor.

Tüketicinin SSD almayı isteyeceğini ancak yeteri kadar üretilemeyeceğini düşünen Seagate aynı zamanda SSD piyasasında herkesin başarılı olamayacağını düşünüyor. SSD piyasasında yüzde 35’lik bir başarısızlık bekleyen Seagate, kendi SSD’lerinin kapasite açısından diğer firmalarınkinden önde oluşuyla bu başarısızlıktan da kesinlikle etkilenmeyeceğini söylüyor.

Share