Google akıllı lens patenti aldı

dijital-gozGoogle, dijital gözlüğü  Google Glass konusunda birçok şanssızlık yaşadı ancak yeni patenti ile Glass’ı çok farklı bir düzeye taşıyabilir.

Patent başvurusundan anlaşıldığı kadarıyla Google akıllı bir lens üzerinde çalışıyor. Böylece gözlük takmaya gerek kalmadan doğrudan gözbebeği üzerinden internete erişmek mümkün olacak.

Patent için yapılan başvuruda, lensin özel bir solüsyonla dolu olduğu ve aynı zamanda üzerinde radyo alıcı vericisi, pil, depolama ünitesi ve ekran bulunduğu vurgulanıyor. Akıllı lens hem göz bozukluklarına karşı optik düzeltme sağlayacak hem de çevredeki radyo dalgalarından aldığı enerji ile kendini şarj edecek.

Radyo alıcı vericisi sayesinde, kullanıcının üzerindeki diğer cihazlarla kablosuz bağlantı kurabilecek olan lens böylece kullanıcının cebindeki telefona gelen aramayı, mesajlarşı doğrudan kullanıcının gözbebeği üzerinde gösterebilecek. Farklı kontrol arayüzleri üzerinde web üzerinde sörf mümkün olacak.

Akıllı lens şimdilik çok yeni bir çalışma ve henüz piyasaya çıkmasına çok zaman var gibi görünüyor ancak bu patentin, önümüzdeki 10 yıl içinde mobil iletişimin yönü hakkında bilgi veren önemli bir gelişme olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Share