Havelsan ve THY’den büyük başarı!

Wireless IFE – SKYFE, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) onayını aldı.

1982 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Yazılım Mühendisliği alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile kurulmuş olan HAVELSAN(HAVA ELEKTRONİK SANAYİ) ve Türk Hava Yolları(THY) Teknik işbirliği ile üretilen Kablosuz Kabin İçi Eğlence Sistemi (Wireless IFE – SKYFE), Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) onayını aldı.

ucak-ici-eglence

Bu onay ile birlikte SKYFE’ye seri üretim yolu da açılmış oldu.

SKYFE, BOEING 737-800 tipi uçaklar için EASA Sertifikasyon sürecini başarıyla tamamladı. Türkiye’de geliştirilen ilk yerli Kabin İçi Eğlence Sistemi, yolcuların kişisel elektronik cihazlarına IOS, Android ve web uygulamaları üzerinden kablosuz bağlanarak uçuş süresince kullanıcılarına kaliteli zaman geçirme imkânı sunacak. Sistem, HAVELSAN ve THY Teknik’in sivil havacılık sektöründe de yükselen yerli katkısının başarılı örneklerinden biri olma özelliğini taşıyor.

ÜÇ YILDA GELİŞTİRİLDİ

HAVELSAN ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin 3 yıldır Stratejik İşbirliği Anlaşması kapsamında geliştirdiği sistem, Türk Hava Yolları’nın JFO kuyruk tescilli Boeing 737-800 tipi Edirne isimli yolcu uçağında test edildi.

havelsan-thy

İlk prototip geliştirme, entegrasyon ve uçak içi yer testlerinin tamamlandığı çalışmaların ardından alınan onay, Türk sivil havacılığı için bir kilometre taşı olma özelliğine sahip oldu. EASA onayı, THY Teknik ve HAVELSAN işbirliği ile geliştirilen sistemin seri üretimine de yeşil ışık yakıyor.

 

ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP

Uluslararası geçerliliği olan EASA Sertifikasyonu sayesinde SKYFE yerli ve yabancı birçok havayolu tarafından kullanılabilecek bir ürün haline geldi. Bu açıdan SKYFE, HAVELSAN’ın ve THY Teknik’in, işbirliği içerisinde sivil havacılık standartlarına uygun üretim yapabilme yetkinliğini göstererek, Türkiye’nin “Yerli Yolcu Uçağı” projesinde de birlikte yol alabileceklerinin habercisi oldu.

Share