Intel’den tam 32 çekirdekli işlemci!

İşlemci savaşları kızışıyor: Intel, AMD’ye 32 çekirdekli yeni Purley ile cevap vermeye hazırlanıyor!

İşlemci savaşları tam hız sürüyor. Yakın zamanda AMD’nin, Ryzen platformuylaözellikle fiyat/performans çizgisinde büyük atak yaptığını görmüştük. Bu anlamda Intel’i bir hayli zor bir duruma düşüren AMD’ye cevap gecikmedi. Ancak bu cevap sunucu noktasındaki rekabete istinaden oluyor. Intel, AMD’nin yine kısa zaman önce tanıttığı Naples CPU’suna, yeni Skylake “Purley” ile cevap veriyor.

Ortaya çıkan Geekbench skorları ise bir hayli göz kamaştırıcı. 32 çekirdekli işlemci, Geekbench’te 49,647 puanla çoklu çekirdek performansı alırken, 3,526 gibi güçlü bir tek çekirdek puanı sahibi. LGA 3647 soketine güncellenen işlemci, Geekbench detaylarına göre 2.1 GHz taban frekansında çalışıyor. Purley’in enerji tasarrufunda bulunduğu ve 6 kanal DDR4 desteği getireceği de iddialar arasında.

Daha önce Purley’in 28 çekirdekle geleceği söylenirken 32 fiziksel çekirdekleortaya çıkması şaşırtıcı olsa da, AMD Naples karşısında Intel’in böylesi bir hamleye ihtiyacı varmış gibi görünüyor. Zira AMD Naples, Intel’in şu anki Xeon E5-2699A işlemcileriyle karşılaştırıldığında çok etkileyici sonuçlara imza atıyor. Intel de yeni Purley ile bu alanda büyük bir etki yaratmayı amaçlıyor.

Elbette iki dev arasındaki rekabeti fiyatlandırma çözümleyecek. Muhtemelen Intel’in yeni canavarı yine ağır bir fiyat etiketine sahip olacak.

Share