Masrafsız – Kurşun kalemle yazan yazıcı geliştirildi

Masrafsız – Kurşun kalemle yazan yazıcı geliştirildi.

Japon uzmanlar geçen hafta milyonlarca ağacın kurtulmasını sağlayacak bir yazıcı ürettiklerini açıkladı. PrePeat adı verilen yazıcı, kağıtta daha önce bazılı olan yeniden silerek, aynı kağıda 1000 kez baskı yapma olanağı tanıyordu.

Kurşun Kalem ile yazan yazıcı

Kurşun Kalem ile yazan yazıcı

Bu buluşun ardından şimdi de printer teknolojisinde toner kullanma derdine son veren kurşun kalemli printer geliştirildi. Japon elektronik tasarımcısı Hoyoung Lee tarafından geliştirilen “Pencil Printer” (Kurşunkalem yazıcı) toner yerine kurşun kalem kullanıyor. Yazıcının üst bölümüne bildiğimiz kurşun kalem konuluyor. Cihaz ilk olarak bu kurşun kalem ucunu toz haline getiriyor ardından da kağıda yazdırıyor. Yazıcıdan çıkan kağıt istenildiğinde silgi ile silinerek yeniden kullanılma imkanı sağlıyor. Ayrıca printerda ele sığmadığı için atıl duruma düşen küçük kalemler de kullanım alanı buluyor.

Japonya’da geliştirilen ve bir teknoloji fuarında serilenen “PrePeat” adlı yazıcı görenleri şok eden teknolojisiyle büyülüyor.

Yazıcılar hakkında bütün bildiklerinizi unutun! PrePeat adlı yazıcı toner veya mürekkep kartuşu kullanmıyor. Hatta kağıt bile kullanmıyor! Peki, nasıl çalışıyor?

PrePeat, kağıt yerine özel olarak üretilmiş ince plastikler kullanıyor. Dokümanlar bu plastikler üzerine farklı sıcaklıklar uygulanarak yazdırılıyor. Böylece hem yazdırma işlemi çok hızlı bir şekilde yapılıyor hem de müthiş bir tasarruf sağlanmış olunuyor. Tabi toner veya kartuş kullanılmadığı için çevre de kirletilmemiş oluyor.

PrePeat’in plastik kağıtları üzerleri dolu olsa bile hiçbir ara işleme gerek kalmadan tekrar yazdırılabiliyor. Yazdırma işleminden önce plastik kağıtların üzerindeki eski yazıları otomatik olan silen PrePeat bütün alkışları hak ediyor.

Tanıtımı gerçekleştiren Yoshitaka Sugano, PrePeat’ın satış fiyatının yaklaşık 5500 dolar olacağını açıkladı. Tekrar yazdırılabilir plastik kağıtlar ise tanesi 3,3 dolar fiyatla satılacak. Bir plastik kağıtla 1000 kez çıkış alınabileceğini belirten Yoshitaka Sugano, plastik kağıtların 1000’lik paketler halinde satmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Toner, kartuş ve kağıt masraflarını sıfıra indiren PrePeat’in bakım ve tamir gibi sorunlarının da olmayacağını düşünürsek özellikle orta ölçekli firmalar için müthiş bir tasarruf kaynağı olacağını söyleyebiliriz.

Kağıt kullanmayan, toner veya kartuş istemeyen PrePeat’in yaygınlaşması ile birlikte çevre koruması için de dev bir adım atılmış olacak. Sağlanacak kağıt tasarrufunun yanı sıra çevreyi kirleten tonerler ve kartuşlar da tarihe karışmış olacak.

Share