Tuz kristallerinden HDD

Tuz kristallerinden HDD

Tuz kristallerinden HDD

Bilim adamları tuz kristallerinde inanılmaz miktarlarda veri depolamayı işte böyle başardı.

Tuz kristallerinin gelişmiş veri depolamanın sırrını sakladığı düşünülüyor. Şimdiye kadar yüksek isabet oranıyla oluşturmak çok zordu ama bu değişti.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar düşük enerjili lazerler kullanarak, tuz kristallerini jel hale getiriyorlar. Bu da mevcut sistemlerden 100 kat daha fazla veri depolamaya imkan tanıyor. Bir küp şeker boyutundaki alana bir terabyte veri depolamak böylece mümkün hale geliyor.

Düzenli tuz kristalleri oluşturmak, kulağa geldiğinden çok daha zor. Araştırmacılar bunu üst üste binen iki düşük enerjili lazeri, bir tuz çözeltisi üzerinde kullanarak geçici bir kristal oluşturabildi.

Aslında bu keşif yıllar önce kaza eseri yapılmışyı. Işığın kristal oluşumunda kullanılabileceğini öğrenen bilim adamları, geçen zaman içerisinde bu tekniği geliştirdiler. Şimdi istedikleri gibi kristal oluşturabiliyorlar. Bu kristallerin avantajı, üzerine veri yazılabilen ve optik olarak okunabilen üç boyutlu bir yüzey sunmaları. Elbette pratik kullanım için bu teknoloji üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor, ama potansiyel büyük.

Share