Ünlü İsviçre saatlerine ‘akıllılardan’ darbe

Son yıllara damgasını vuran akıllı saatler, İsviçre saatlerinden daha popüler hale geldi.
Android 4.3 ve üzeri ile iOS 8.2 ve üzeri işletim sistemleriyle uyumlu çalışabilen TAG Heuer Connected, 155 yıldır saat üreten İsviçre merkezli şirketin tarihinde bir ilk niteliğinde.

Apple-Watch

Saat meraklılarının güzünde ayrı bir yeri olan İsviçre saatlerinin başı teknoloji ile dertte.

Apple ve Samsung gibi teknoloji firmalarının giyilebilir teknoloji alanında adım atmasıyla son yıllara adeta damgasını vuran akıllı saatler, İsviçre saatlerinin popülaritesini solladı.

Zira 4’üncü çevrekte dünya genelinde satılan akıllı saatlerin sayısı İsviçre saatlerini geride bıraktı.

İsviçre saatlerinin 4’üncü çeyrekteki global satış rakamı, 2014’ün aynı dönemine oranla yüzde 5 düşerken, akıllı saatlerin satışında yüzde 316’lık bir artış yaşandı.

Söz konusu artışta aslan payı, geçtiğimiz yıl ilk akıllı saat modeli Apple Watch’u tanıtan ve satışa sunan Apple’da. Ancak Samsung ve Motorola gibi Android işletim sistemini kullanan akıllı saatlerin satış grafikleri de beklentinin üzerinde.

Geçtiğimiz yıl raflardaki yerini alan Apple Watch, ilk birkaç ay içinde 2,5 milyon satış rakamına ulaşarak Bir yıl içinde satılan Android akıllı saatlerin satış rakamını geride bırakmıştı.
Apple-Watch-ozellikleri

Görünen o ki, hızla değişen sektöre uyum sağlamak için teknoloji devleri ile ortaklaşa ürünler geliştirme yolunu seçen konvansiyonel üreticilerin bu hamlesi de kısa vadede beklenen etkiyi yaratmadı.

Saat üretme konusunda 155 yıldan fazla tecrübesi bulunan İsviçre merkezli TAG Heuer, akıllı saat konusunda Google ve Intel ile işbirliği yapmış ve ilk akıllı saat modeli Connected’ı satışa sunmuştu.

4’üncü çeyrekte Apple’ın yüzde 63’lük, Samsung‘un yüzde 16’lık payının yanında Connected’ın payı yüzde 1’de kaldı.

Share