“Evrim” sansürü kalktı

Sabah saatlerinde “Güvenli İnternet” kapsamında Darwin’in Evrim Teorisi’nin sansüre takıldığına dikkat çekmiştik. Ancak saat 17:00 itibariyle söz konusu siteye olan erişim yasağı kalkmış durumda ve Çocuk Profili altında da bu siteye erişim sağlanabiliyor.

“Güvenli İnternet” döneminin başlamasıyla birlikte kullanıcılar artık Aile veya Çocuk Profili arasında seçim yapabiliyor ve filtreye kendi isteğiyle tabi tutulabiliyor.

"Evrim" sansürü kalktı

"Evrim" sansürü kalktı

Ancak bu profillerin devreye girmesiyle birlikte hangi web sitelerinin bu profillerde yasaklandığıyla ilgili net bir bilgi yok. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nun kararıyla belirlenen yasaklı siteler http://www.guvenlinet.org adresinden de kontrol edilebiliyor. Kullanıcıların oyları da sitelerin yasaklanmasında etkili oluyor.

SABAH YASAKLIYDI, SONRA YASAK KALKTI

Evrim Teorisi’ini ziyaretçileriyle paylaşan “evrimianlamak.org” sitesi Çocuk Profili altında sabah saatlerinde yasaklı görünürken, bu teoriye karşı duran “evrimaldatmacasi.com” ise filtereye takılmamıştı. Saat 17:00 itibariyle ise sansüre uğrayan siteye erişim sağlanabiliyor.

Sabah saatlerinde site yasaklıydı.

Akşam saatlerinde ise siteye erişim tekrar açılmış.

“EVRİM TEORİSİ’NİN ÇOCUKLARLA BİR İLGİSİ YOK”

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Neden söz konusu siteye yasak getirildiğini bilmiyorum; her türlü yasağa karşıyım elbette; ancak çocukların Evrim Teorisi’yle bir ilgisi yok. Zaten ders kitaplarında bile yer almayan bir konu.”

“BÖYLE BİR KARAR ALINMIŞSA BU ÇOK YANLIŞ”

Evrim Teorisi’nin şüphe götürmeyen bir kuram olduğunun altını çizen Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Profesör Dr. Aslı Tolun ise şu sözleri dile getirdi: “Evrim Teorisi, biyoloji alanının temel kuramıdır. Eğer yasak kararı özellikle alınmışsa bu çok yanlış.”

Share