Patagonya buzulları eriyor

Şili’li bilim adamları, Patagonya’daki buzulun dramatik biçimde küçülmesini fotoğrafladı.

Patagonya buzulları eriyor

Patagonya buzulları eriyor

Şilili bilim adamları, Patagonya’daki bir buzulun dramatik biçimde küçülmesini gözler önüne seren, çok sayıda fotoğrafı yayımladı.

Şilili buzul bilimci Andres Rivera, Jorge Montt buzulunun, ülkedeki diğer bütün buzullardan daha hızla küçüldüğünü, ön kısmının, Şubat 2010 ile Ocak 2011 arasında 1 kilometre çekildiğini söyledi.

Rivera, küresel ısınmayı, buzulun küçülmesine neden olan faktörlerden biri olarak sıralarken, küçülmenin özellikle bu kadar hızlı olmasının, buzulun derin haliç sularında bulunmasına bağladı.

Bilim adamları, Jorge Montt buzulunun bir yıl içindeki küçülmesini 1445 fotoğrafla gözler önüne seren bir videoyu yayımlarken, Rivera, dünyanın geri kalanıyla kıyaslandığında Patagonya’nın iklim değişikliğini en ılımlı seviyelerde deneyim etmesine rağmen, bölgedeki tüm buzulların küçüldüğünü, Jorge Montt’un da rekor seviyede alan kaybettiğini kaydetti.

Santiago’nun 1800 kilometre güneyinde bulunan Jorge Montt buzulunun, 1898 yılından kalma bir harita temel alındığında o tarihten bu yana kabaca 19,5 kilometre küçüldüğü belirtildi.

Share