Sıra Ekşisözlük’te mi?

TİB, Ekşi Sözlük’ün hosting firmasına bir mektup göndererek sitenin alan adının barındırılmasının ‘derhal’ durdurulmasını talep etti.

Türkiye’nin en çok ziyaretçi toplayan forumlarından Ekşi Sözlük’ün kapatılması için hosting firmasına Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nca mektup gönderildi.

İnternette sansüre uğrayan birçok kelime ve site gibi Ekşi Sözlük de kapanıyor. Sözlüğün kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun yazdıklarına göre durum ciddi. İşte TİB’in o mektubu ve Kapanoğlu’nun açıklaması: “tib’in 21 nisan’da sadecehosting’e gonderdigi ve tarafima an itibariyle ulasmis, asagida alintiladigim mail’in ozetidir. tib’in yolladigi “sonlandirilacak hosting’ler” listesine sourtimes.org’u sıkıştırmışlar. sourtimes.org bildiginiz uzere eksi sözlük’un tüm arka planini olusturuyor. sourtimes.org ‘u sonlandırmak eksi sozluk’u sonlandirmak anlamina geliyor. “katalog suclar” dedikleri de ancak eksi sozluk iceriginden varilabilecek bir sonuc zira sourtimes.org adresine girdiginizde zaten eksi sozluk’e yonleniyorsunuz.

KAPANOĞLU DÜN SIRA BİZE DE GELECEK DEMİŞTİ

Dün Bogazici Üniversitesi’nde bir panelde konuşan SSG rumuzlu Sedat Kapanoğlu, sansürden yakınırken “sıra bir gün elbet ekşi sözlük’e de gelecek” demişti. Kapanoğlu, mesajında “dün bu sözü söylerken açıkçası o günü kastetmemis ve tahmin de etmemistim.” dedi ve şöyle devam etti: “Bu talep kuvvetle muhtemel tamamen zirva tamamen uydurma bahanelerle (sehven mehven) savusturulmaya calisilacaktir, yine kuvvetle muhtemel “geri cekilecek”tir. tabi bir ihtimal cekilmeyebilir ve o sablon maillerine boburlene boburlene yazdiklari tehditkar uslupla zikrettikleri yasal islemlere basvurabilirler de. basvursunlar, hem belli mi olur belki basvura vura baslari bir şekle girer.

Sıra Ekşisözlük'te mi?

Sıra Ekşisözlük'te mi?

Bu olasiliklardan bagimsiz olarak su artik asikardir ki btk ve tib tamamen kontrolsuz ve cigrindan cikmis bir sekilde yonetilmekte, tamamen zarara ziyana yol acmakta, sacmalamanin doruklarina varmaktadir. bu kurumlarin hak ihlallerini umursamaz, serkes ve sorumsuz tavirlari sadece bir kac yilda 60,000’den fazla siteyi kapatacak kadar otomatige baglamisliklari, hosting firmalarina “bu kelimelere izin vermeyin” diyecek kadar ileri gitmeleri ve sonra tepkiyi gorunce bu tavirlarindan tam geri adim atmalari (bkz: alan adlarina getirilen sansur) bunun en bariz gostergesidir.

TİB’in su anda yasal olarak tum yukumluluklerini catir catir eksiksiz yerine getiren eksi sozluk’u kapatma girisiminde bulunmasi artik bu bulamacin patladigi yerdir. iste kurumsallasirken sadece “bizim tabandan mi” kriterini ele alirsan elde ettigin kurumlar boyle hilkat garibesi acinasi ve her yaptiklariyla s..tikca sivayan kurumlara donusur.

leoparin kuyrugunu tutmayacaktin tib, simdi sakin birakayim deme.

gelismeleri sozlukten, twitter ve facebook uzerinden paylasacagiz.

İŞTE TİB’İN EKŞİ SÖZLÜK’E YOLLADIĞI MEKTUP

sayın yer sağlayıcı; aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim. bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu telekomünikasyon iletişim başkanlığı

KARAR RAFA KALDIRILDI

Dipnottv’de yer alan habere göre Ekşisözlük avukatları konuya şöyle açıklık getirdi:

“TİB daha önce sadece hosting’e gönderdiği talep mailinde ekşi sözlük’ün arka planını oluşturan sourtimes.org sitesinin, “sadece hosting” serverlarında barındırılmamasını istedi. Olayın direk ekşi sözlük ile bağlantısı olmasa bile sourtimes sitesinin sadece hosting serverlarında barındırılmaması durumunda ekşi sözlük’e erişim de engellenmiş olacak.

Buna talebe dair ne bir mahkeme kararı var ne de yasal bir dayanak. Bizi üzen de bu hukuksuz uygulamalar oluyor. Tabii ki bu talep yerine getirilse bile ekşi sözlük’e erişim engellenmiş olmaz. Çünkü bu aşamada ekşi sözlük serverlarını yurtdışında bir servis sağlayıcıya taşıyarak yayınına devam edebilir. Bu gelişmelerin ardından dün 18:30’da TİB servis sağlayıcılara yeni bir mail göndererek bu kararı uygulamaya koymamaları gerektiğini, engellenecek olan alan adlarıyla ilgili kendilerine daha sonra bilgi verileceğini söyledi. Bu karar şimdilik rafa kalkmış oldu.“

Share