Dokunmatik t-shirt!

Gün geçtikçe gelişen elektronik cihazlar, yerini zamanla ‘giysilere’ bırakabilir.

Dokunmatik t-shirt

Dokunmatik t-shirt

Gün geçtikçe gelişen elektronik cihazlar, yerini zamanla ‘giysilere’ bırakabilir. Evet, teknoloji dünyasının yeni ilgi odağı ‘giyilebilir teknolojiler.’ Apple’ın akıllı ayakkabı ve saat, Google’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün ardından, ABD’li bir şirket dokunmatik tişört için düğmeye bastı.

Sürekli yeni içerikler ve fonksiyonlar kazanan mobil cihazlar hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Peki bu cihazlara ekleyecek bir teknoloji kalmayınca ne olacak? Bu sorunun cevabı, muhtemelen ‘giyilebilir’ teknolojilerde yatıyor.

Google’ın bu yıl piyasaya sürmeye planladığı Google Glasses ve Apple’ın akıllı ayakkabı ile saat projelerinin ardından, ABD’li Under Armour şirketi ‘dokunmatik tişört’ projesi başlattı.

“Armour39” adı verilen dijital giysi, ‘atletik performans denetleme sistemi’ olarak görev görecek. Tişört, Under Armour’un geliştirdiği ‘WILLpower’ ölçüm sistemine sahip olacak ve kalp atışı, hız, yakılan kalori, performans çizelgesi ve diğer birçok istatistiği gösterecek.

Nike’ın performans göstergesi sunan FuelBand bilekliğine benzeyen Armour39, göğüse takılacak bir bant ile vücut bilgilerini okuyacak. Sistem, Armour39 saati veya iPhone’larla beraber kullanılabilecek.

BATARYA SÜRESİ YÜKSEK

Armour39, koşucular için rota çizecek bir GPS özelliğine sahip olmayacak. Ancak sistemin sahip olduğu bataryanın ömrü neredeyse bir yıl. Şarj edilebilir özelliğiyle, batarya değişimi de söz konusu olmayacak.

Armour39 sistemi için bir video hazırlayan Under Armour, göğüse takılan bant ve kumaşa entegre edilen dokunmatik giysiye odaklanıyor. Geliştirilme aşamasında olan teknolojinin, en erken 2014’te hazır olması bekleniyor.

Giyilebilir teknolojilerin gelişmesi sayesinde, gözlüğünüzle müzik dinleyerek, ayakkabılarınızla kalp atışınızı ölçerek, dokunmatik tişörtünüzle ise yaktığınız kalori ve kalp atışınızı kontrol ederek bir gün koşuya çıkma ihtimali de güçleniyor.

Share