Kumo yayın hayatına başladı

arama motoru kumo yayına başladı

arama motoru kumo yayına başladı

İnternet kullanıcıları tarafından uzun zamandır beklenen Microsoft’un geliştirdiği Kumo, test yayınlarına başladı.

Uzun zamandır adından sıkça bahsedilen, Microsoft’un geliştirdiği arama motoru Kumo test yayınlarına başladı. Yeni nesil arama motoru Kumo, internet kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu.

Henüz tasarımıyla ilgili netleşmenin bulunmadığı ve bu yüzden kısıtlı sayıdaki kullanıcıların paylaşımına sunulduğu belirtiliyor. Kumo üzerinde, son iki ay boyunca, yerel sunucular üzerinde test çalışmaları yapılıyor.

Kumo’nun en belirgin özelliği olarak arama yapılan ürünün, teknik özellikleri, fiyatı vb. farklı kategorilerde konsantre bir arama seçeneği sunması gösteriliyor. Bir sanatçı ile ilgili bilgi araştırması yapılacaksa eğer, biyografi, diskografi, fotoğraflar gibi farklı kategorilerde arama seçeneği sağlanıyor. Kumo’nun sezgisel (semantik) aramayı kategoriler halinde sunabilen teknolojiyi kullanıcılara sağlaması oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu yüzden arama motoru olarak liderliğe oturması düşünülüyor.

Microsoft’un Powerset’i bünyesine katmasından sonra, oluşturduğu yeni güç ve destek ile oluşturmayı planladığı Kumo, şimdiden büyük ilgi toplamayı başardı.

Yüzde 64.2 ile internet arama motoru pazarının liderliğini çeken Google ve %15.8 ile ikinci sırada yer alan Yahoo’nun ardından, Microsoft %10.3′lük bir oranla arama motoru piyasasının üçüncü sırasında bulunuyor.

Bu pazarda yer alan firmalar, Microsoft’un geliştirdiği Kumo’dan sonra, sezgisel ve anlamsal arama motoru üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Kumo ile, internet üzerinde yapılan aramaların sonuçları, daha tutarlı ve tam istenen bilgiyi sunmayı sağlıyor. Böylece, kelime bazlı arama yapma yerine, soru bazlı arama yapılabiliyor ve sorulara cevap, sezgisel indeksleme ile verilebiliyor.

Share