Avrupa’ya ücretsiz internet geliyor!

Avrupa Birliği başlattığı 5G Projesi kapsamında kıta bünyesindeki internette pek çok değişiklik yapmayı planlıyor. Bu yeniliklerden bir tanesini ücretsiz internet oluşturacak.
Avrupa Birliği daha önceki süreçte açıkladığı projelerle, dijital alandaki girişimleri hızlandıracağının sinyallerini vermişti.
internet-hizi

Kıta genelindeki iletişim kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak gündeme gelen projelerin, 5G ve internet odaklı politikalardan oluşacağı belirtiliyordu.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker şimdiki süreçte Avrupa’daki internet kullanımındaki yenilikler ve 5G projesinin gidişatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamalarda ilk olarak değinilen konu kıtadaki 5G kullanımı sürecine ilişkin oldu.

2025 yılına kadar Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin 5G mobil ağlarının tamamen bağlanmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, gigabit sınıfı veri alışverişlerinin söz konusu olacağı ifade edildi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki serbest dolaşım hakkının son zamanlarda rafa kalkmasına rağmen, dolaşım ücretlerini ortadan kaldırmak amacında olan Avrupa Birliği, bu konudaki girişimlerini de sürdürecek.

Ücretsiz dolaşım hakkı çerçevesindeki projede, kıta genelinde hücresel veri kullanımı olmadan internete bağlanma imkanının da doğabileceği dile getiriliyor.

Avrupa Birliği yetkililerinin 2020 yılına kadar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin merkezleri ve küçük kasabaları dahil olmak üzere WiFi üzerinden ücretsiz kablosuz internet erişimi sunması bekleniyor.

Projenin özellikle yeterli internet kalitesine sahip olmayan küçük kasabalardaki kullanıcılara yönelik olacağının alti çiziliyor.

Komitenin 120 Milyon Euro’luk hibe onayı alması halinde, 2017 yılından önce proje fonlarına erişim sağlayabileceği ifade ediliyor.

AB’nin üye ülkeler arasındaki sınırları tamamen kaldırmaya yönelik olarak gerçekleştirilecek projelerinin teknoloji ayağındaki çalışmaların oldukça sınırsız bir medya erişim hakkı meydana getirebileceğini söyleyebiliriz.

Share