“Geride kaldık çünkü…”

Internet Explorer 9’un indirilme sayılarında Firefox’un gerisinde kalmasını bakın Microsoft nasıl savundu.

Internet Explorer 9’un, ilk indirme rakamlarında Firefox 4’e malup olmasının ardından Microsoft, rakamların önemsiz olduğunu ve gerçek sonucun uzun dönemde ortaya çıkacağını savundu.

"Geride kaldık çünkü..." Internet Explorer 9'un indirilme sayılarında Firefox'un gerisinde kalmasını bakın Microsoft nasıl savundu

Internet Explorer 9'un indirilme sayılarında Firefox'un gerisinde kalmasını bakın Microsoft nasıl savundu

IE reklam direktörü Ryan Gavin, IE9’un Haziran ayının sonunda Windows Update yoluyla ‘geniş çapta yayılacağını’ söyledi ve ekledi: ‘Her tarayıcı, önceki sürümden son sürüme yükseltmek için bir mekanizmaya sahip. Bu, IE9’da Windows Update ile yapılacak.’

IE9, yayınlandıktan 24 saat sonra 2.3 milyon kez indirilmişti. Firefox 4 ise aynı sürede 7.1 milyon indirmeye ulaşmıştı. IE9’un geride kalmasıyla Microsoft şimdi rakamların önemsiz olduğunu söylüyor ve yazın yapılacak ‘büyük itiş’in üzerinde duruyor.

Microsoft, her ne kadar Windows Update ile yapılacak bir ‘geniş yayım’dan bahsetse de IE9 en geniş indirme mekanizması olan internette zaten sunuluyor, dolayısıyla bu ibarenin doğruluğu tartışılır. Ancak IE9’u daha çok Windows 7 PC’sine yüklemekte Microsoft’un başvuracağı en iyi yol Windows Update’den geçiyor.

IE9, tüm dünyadaki PC’lerin yarısından fazlasının kullandığı Windows XP’de çalışmadığından Microsoft’un Windows 7 pazar payını artırması gerekiyor.

Share