Google Drone’ları 5G internet dağıtacak

Google’ın balonlarla interneti yayma projesi, Project Loon‘un ardından şimdi ise SkyBender isimli yeni bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.
Google-drone-internet

Günümüzde internet temel olarak kablolar ile dağıtılıyor. Ancak bu durum yakın gelecekte değişecek. Zaten teknoloji devleri şirketler bu konu üzerinde ciddi mesailer harcıyorlar. Bu şirketlere Facebook ve Google’ı örnek gösterilebilir. Facebook’un bu anlamda Aquila isimli güneş enerjisiyle çalışan uçağını görmüştük. Facebook bu uçağı gökyüzünden internet sağlamak için geliştirdiğini açıklamıştı. Buna benzer bir proje de Google yürütüyor.

Google’ın balonlarla interneti yayma projesi, Project Loon’unardından şimdi ise SkyBender isimli yeni bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Temelde güneş enerjili uçaklar ile 5G interneti dağıtma projesi olan SkyBender için testler ise başladı bile.
google-skybender

The Guardian’ın haberine göre Project Skybender, şu anda 4G internet hızlarının 40 katı seviyesinde hizmet sunabilecek seviyede. Milimetre dalga tabanlı bir sistem olan SkyBenderprojesi için Google’ın şimdiden Amerika’nın New Mexico eyaletinde yaklaşık 1.300 metrekarelik bir hangar kiraladığı söyleniyor. Bu bölgenin ise Virgin Galactic’e ait olduğu belirtiliyor. Google bu projesi için testlerini bu özel alanda gerçekleştirecek.

Share