Twitter:Türkiye içerik kaldırmada dünya birincisi!

Basın Konseyi’ni ziyaret eden Twitter’ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney, Türkiye’nin içerik kaldırma talepleri bakımından dünya birincisi olduğunu söyledi. McSweeney, Türkiye’nin kendilerinden bazı kullanıcıların IP bilgilerini istediğini belirterek, bu bilgilerin ancak uluslararası adli yardım talebi ile istenebileceğini kaydetti.

twitter-sansur-turkiye

Twitter’ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney ile Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Emine Etili, Basın Konseyi’ne de ziyarette bulundu. McSweeney ve Etili’yi, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, İkinci Başkan Murat Önok ile Yüksek Kurul Üyesi Okşan Atasoy karşıladı. McSweeney ve Etili, basın konseyini yakından tanımak ve görüşlerini paylaşmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

PINAR TÜRENÇ: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Türkiye’deki basın özgürlüğüne değinen Türenç, sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını vurguladı. Türenç, “Türkiye’de medya özgürlüğünün hayata geçmediği bir dönem yaşıyoruz. Hükümete yönelik eleştiride bulunan gazeteciler yakından takip ediliyor. Bazıları, işlemedikleri suçlar için ceza alıyor. Ergenekon davası nedeniyle, Silivri Cezaevi’ne atılan gazetecileri söke söke cezaevinden aldık. Gazetecilerin tutuklanmaları artık geride kalmalı. Bundan böyle hapishaneye atılacak tek gazetecimiz yok. Gazeteciler, terörist değildir. Buna izin vermeyeceğiz. Öte yandan, yüzlerce gazeteci işsiz. Gazeteciler, eleştiri, haber , yorum yapamıyor. Bu da sansür ve oto sansürü beraberinde getiriyor. Eleştirel davranan medya organları ise maliye kıskacıyla karşılaşıyor.” ifadelerini kullandı.

McSWEENEY: TWİTTER YAŞANAN BASKILARI İZLİYOR

Türenç’in ardından konuşan McSweeney, “Twitter yaşanan baskıları iyi izliyor ve biliyor.” dedi. Twitter’ın politikaları hakkında bilgi veren McSweeney, şiddet veya hakaret içerikli tweetleri engellemek için, kullanıcıların kendilerine rapor etmelerinin en uygun yol olduğunu söyledi. “Şiddete karşıyız. Kurallarımıza zaten aykırı” diyen McSweeney, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısa vadede değil ama orta vadede bu konu ile ilgili değişim olacak. Online olsa da tüm yazılanlar, nezaket çerçevesinde kaleme alınmalı. Dijital vatandaşlık kavramını hayata geçirmeye çalışıyoruz. En azından, yeni nesle bu durumu aşılamak istiyoruz.”

internet-sansur

‘TÜRKİYE İÇERİK KALDIRMADA DÜNYA BİRİNCİSİ’

Türkiye’nin içerik kaldırma talepleri bakımından dünya birincisi olduğunu kaydeden McSweeney, yılda iki kez yayınladıkları şeffaflık raporunda bunları açıkça belirttiklerini vurguladı. McSweeney, Türkiye’nin kendilerinden bazı kullanıcıların IP bilgilerini istediğini, buna karşılık Twitter’ın tüm bilgileri zaten görmediği gibi, istenilen bilgileri üçüncü kişilerle de paylaşamayacağını belirtti. Ayrıca, IP bilgisinin ancak uluslararası adli yardım talebi ile istenebileceğini kaydetti. Ayrıca, TİB ile erişim yasağı konusunda sürekli iletişim halinde olduklarını açıkladı.

McSweeney, Türkiye ile herhangi bir vergi sorununun bulunmadığını, buna dair sözlerin bahane olduğunu kaydetti. Twitter’ın 140 karakter tartışmasını da netliğe kavuşturan McSweeney, böyle bir değişikliğin Twitter’in etkinliğini azaltacağı kanaatinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında Rusya’daki duruma benzer bir durum yaşadığını vurguladı.

Görüşmede, Basın Konseyi ve Twitter, Türkiye’deki gazetecilerin hesaplarının kapatılması tehlikesine karşı birlikte hareket etme kararı aldı.

Öte yandan görüşmede, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti ve İran dışında, Twitter’a erişim yasağı getiren dünyadaki üçüncü ülke olduğu ve bu durumun ülkenin uluslararası itibarını olumsuz etkilediği, Türkiye’deki yetkililerin de bunu görmeye başladıkları konuşuldu.

Ayrıca, bireysel kullanıcılardan gelen içerik şikayetleri bakımından da, son aylarda değişiklikler yapılarak, Türkçe olarak ihbar alma olanağının getirildiği ve genel olarak bu hususta prosedürün kolaylaştırıldığı ifade edildi.

Görüşmenin sonunda, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi’nin temsili seramik kuş figürünü McSweeney’e armağan etti. Ziyaret, Twitter ve Basın Konseyi rozetlerinin karşılıklı takılması ile sona erdi.

Share