Youtube’a HDR özelliği geldi

Daha önce 4K video desteğini kullanıma sunan YouTube son yaptığı açıklama ile HDR video desteği sunmaya başladığını duyurdu.
hdr-nedir
Google tarafından yapılan duyuru ile YouTube yeni bir özelliği kullanıcılara sunmuş oldu. Standart videolara nazaran daha fazla detay barındıran HDR videolar hem kontrast hem de netlik, canlılık ve renk doygunluğu açısından daha kaliteli ve iyi bir performans sunuyor. HDR özelliği genellikle son çıkan cihazlarda olsa da YouTube gün geçtikçe yaygınlaşan bu özellik konusunda ilk adımı atmış oldu.

YouTube HDR videoları şimdilik belli cihazları destekleyecek. HDR desteğine sahip akıllı televizyonlarda, set üstü kutularda ve oyun konsollarında söz konusu destek işleyecek. YouTube HDR video deneyimini daha fazla kişiye ulaştırmak için iş ortaklarıyla görüşmelere devam ettiğini açıklamayı ihmal etmedi. Chromecast Ultra ve PlayStation 4 Pro, video paylaşım sitesinin HDR desteğinin işlediği ilk cihazlar arasında yer alıyor.

YouTube Jacob + Katie Schwartz ve MysteryGuitarMan gibi popüler kanalların HDR içeriklerini genişletmelerine de katkı sağlamaya devam ediyor. Hem mevcut hem de yeni YouTube içerik oluşturucuları da kendi HDR videolarını platforma yükleyebiliyor. Söz konusu yükleme sürecinin standart video yükleme işlemi ile tamamen aynı.

youtube-video

Özel bir yazılım kullanılarak görüntü kalitesini artıran HDR özelliği gerçek siyah ve koyu renklerin de ortaya çıkmasına imkân tanıyor.

Share