Battlefield oyunu yasaklandı!

Piyasaya çıktığından beri milyonları peşinden sürükleyen oyun, koca bir ülkeyi fena kızdırdı!

Battlefield oyunu yasaklandı!

Battlefield oyunu yasaklandı!

FPS türünün neredeyse lideri konumunda olan Battlefield serisi, dördüncü oyunuyla büyük rekorlar kırmak için yola koyulmuştu. İlk olarak geçtiğimiz hafta, direkt olarak yatırımcısı tarafından oyunun geliştirilmesi esnasında kendisine yanlış bilgi verildiği gerekçesiyle dava edilen oyun, bu sefer de “Kültürel hakaret” gerekçesiyle Çin’de yasaklandı.

PCgames.com.cn isimli Çin tabanlı bir oyun sitesinden gelen habere göre, oyunun sadece satışı yasaklanmadı. Çin’nin Kültür Bakanlığı tarafından yapılan geniş araştırma sonucunda, oyunun ve hatta demosunun bile indirilmesi yasaklandı. Konudan büyük ölçüde rahatsız olan bakanlık, durumun ciddiyetini Battlefield 4 ile ilgili gelecek haberleri de yasaklayarak herkese göstermiş oldu. Oyunun senaryosu 2020 yılında, tamamen kurgu olan bir Çinli generalin, Rusya’dan aldığı yardımla kurduğu askeri ekip ile ülkede yarattığı kaosu konu alıyor. Kültür Bakanlığı ise, bu senaryo hakkında “Çin’in kültürel varlığını lekeleyen bir senaryo” tepkisini göstererek; “Oyunun içeriği tamamen ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmak üzerine kurulu ve her bir karesi kültürel hakaret içeriyor.” dedi.

Çin’de yaşanan bu olayın yanında, EA için asıl sorun, halen oyun üzerindeki bug’ların devam etmesi. Oyunun geliştiricisi olan Digital Illusion ekibi, bir ay kadar önce, ellerindeki tüm projeleri bir kenara attıklarını, tamamen Battlefield 4 üzerindeki bug’ları düzeltmek için çabaladıklarını açıklamıştı.
Kaynak:Chip.com.tr

Share