Bu oyunun yasaklanmasına az kaldı

Bu oyun, “rahatsız edici gerçekleri yansıttığı” iddiasıyla yasaklanmanın eşiğinde…

Ülkelerin uyguladıkları koruma politikaları, son birkaç yıldır oyun piyasasında sıkça gündeme gelmeye başladı. Oyunseverlerin yakından tanıdığı Ubisoft firmasının, Call of Juarez adlı serisinin yeni oyunu olacak olan “Call of Juarez: The Cartel”, ağır öldürme sahneleri ve kan temasından dolayı Meksika’da büyük ihtimalle yasaklanacak. Çünkü oyun Meksika’nın sınır kentlerinden biri olan Juarez’de geçiyor.

Yasaklanmanın eşiğindeki oyun

Yasaklanmanın eşiğindeki oyun

Çoğu FPS oyunun bu tür bir şiddet eğilimi olsa da, bu oyunun yasaklanacak olmasının asıl nedeni, kaçırma ve uyuşturucu konularının da bulunduğu oyunun, Meksika’da meydana gelmiş olan gerçek durumları yansıtması.

Meksika’nın Juarez kenti, uyuşturucu ile ilgili büyük problemleri olan ve Meksika’nın en tehlikeli şehirlerinden biri. Şu anda bile Juarez bölgesi ile Sinaloa bölgesi arasında uyuşturucu sebepli bir savaş var. Hatta bu senenin başında günde yaklaşık 8 kişinin öldüğü 40 günlük bir çatışma yaşandı.

Konu hakkında bu durumun halkın da pek hoşlandığı bir şey olmadığını söyleyen Reyes-Ferriz, bu olayın, kendi şehirlerinin değerini bir hayli düşürdüğünü de sözlerine ekledi. Chihuahua’daki milletvekillerinin de federal yetkililerden oyunun Meksika’da satışının iptalini istemesi, Reyes Ferriz’in bu konuda böyle düşünen tek kişi olmadığını kanıtladı.

Chihuahua’nın meclis üyelerinden Ricardo Boon ise ortada onların saklamak için uğraşmadığı ciddi bir suç oranı olduğunu fakat bu durumun çocuklara da yansıtılarak kafalarında şimdiden kötü bir imaj oluşmasını istemediklerini söyledi.

Konuyla alakalı olarak sitesinde bu duruma karşı yayınladığı yazılı bir yanıt ile Ubisoft, oyunun Juarez’de geçen olaylarla direkt olarak bir bağlantısı bulunmadığını açıkladı.

“Call of Juarez: The Cartel oyunu tamamen kurgusal bir senaryoya sahiptir ve sadece eğlence amaçlı olarak Techland’deki ekip tarafından geliştirilmiştir” diye başlayan yazı şöyle devam ediyor: “Call of Juarez: The Cartel oyunu, Juarez’deki gerçek olaylardan esinlense de bu durum oyunun senaryosunda öyle kurgusal bir şekilde yansıtıldı ki insanlar bu oyun deneyimiyle kendilerini gerçek hayattaki olayların aksine bir aksiyon filmi içerisinde zannedecek.

Share