Oyuncaklara sıkı denetim

Çağlayan: Testleri geçemeyen oyuncakların Türkiye’ye ithalatı mümkün değil.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, laboratuvarlarda testleri geçemeyen oyuncakların hiçbir şekilde Türkiye’ye ithalatının mümkün olmadığını bildirdi.

Oyuncaklara sıkı denetim

Oyuncaklara sıkı denetim

Çağlayan yazılı açıklamasında, oyuncaklar başta olmak üzere, tüketiciye doğrudan ulaşacak, insan sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturabilecek ürünlerin ithalat denetimlerine büyük önem ve öncelik verdiklerini, bu çerçevede çocukların vazgeçilmez talepleri olan oyuncukların mevzuata uygun olarak üretilip üretilmediğine dair belgenin, işaret ve fiziki kontrollerinin yapıldığını belirtti.

Oyuncaklarda ‘CE’ işaretinin olup olmadığı, özelliklerine göre gerekli uyarı ve işaretlerin bulunup bulunmadığı da dahil olmak üzere Türkiye’de, AB’den daha sıkı denetim yapıldığını ifade eden Çağlayan, her partide ithalatçıdan oyuncağın alevlenebilirliğine, kimyasal, mekanik, fiziksel ve elektriksel özellikleri ile ilgili standartlara uygun olarak üretildiğine dair akredite bir laboratuvardan alınmış test raporu istendiğini kaydetti.

İthal edilecek oyuncakların gerekli işaret ve etiketleri taşıması ve gerekli belgelere sahip olması durumunda bile Bakanlık olarak güvenliğinden şüphe ettikleri ürünü, ayrıca tam teşekküllü bir laboratuvara gönderip test ettirdiklerini ve hiçbir risk taşımadığına dair test raporu alındıktan sonra ithalata izin verdiklerini belirten Çağlayan, testleri geçemeyen oyuncakların hiçbir şekilde Türkiye’ye ithalatının mümkün olmadığını bildirdi.

Diğer taraftan, oyuncakların yanısıra, tüm ithalat ve ihracat denetimlerini risk esasına göre ve internet ortamında gerçekleştirebilmek amacıyla Dış Ticaret Veri Sistemi’ni (DTSV) oluşturduklarını anımsatan Çağlayan, şunları kaydetti:

”DTVS’nin tam olarak devreye girmesiyle ithalat ve ihracat denetimleri daha etkin, daha hızlı ve tüm riskler dikkate alınarak yapılacaktır.

28 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan tebliğ ile oyuncukların ithalat denetimleri Dış Ticaret Veri Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. Oyuncaklar bu çerçevede DTVS’ye alınan ilk ürün gruplarındandır. Bu düzenleme ile Türkiye’ye ithal edilen oyuncuklarda bugüne kadar aranan sağlık ve güvenlik şartlarına ek olarak yeni şartlar getirdik. Buna göre, tekstil ve deri içeren oyuncaklar azorenklendirici ve azoboya açısından da denetlenecektir. Belirlenen koşullara uymayan oyuncakların piyasaya girmesi engellenecektir. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onların sağlığı her şeyden önce gelir.”

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin, nüfusu genç bir ülke olmasının yanısıra çocuk nüfusu göz önüne alındığında, ithal edilen oyuncakların her türlü denetimden geçerek anne babaların güvenle, herhangi bir kaygıya gerek kalmadan çocuklarına rahatlıkla oyuncak almalarının önemli olduğunu belirtti.

Share