‘Sony’i PS4 kurtardı’

Bir süredir finansal açıdan zor durumda olan Japonya merkezli teknoloji devi Sony’nin Playstation4(PS4)’ün satış başarısı yüzünden daha büyük ekonomik bir kayıptan kurtulduğu düşünülüyor.

Japonya merkezli Sony, ekonomik anlamda zor günler geçiriyor. İkinci çeyrek verilerini açıklayan şirket, bu dönemi 1,2 milyar dolar (2,65 milyar TL) net kayıpla kapattı.

sony-ps4

Bazı uzmanlara göre, geçen sene PlayStation 4’ü (PS4) piyasaya süren ve önemli bir satış rakamına ulaşan Sony, bu ürünü sayesinde daha büyük bir ekonomik kayıptan kurtuldu.

Şirketin içinde bulunduğu mali durum yüzünde Fitch and Moody’s Sony’nin notunu düşürmüş, bir başka kuruluş Standard & Poor’s ise, şirketi benzer bir not düşürme ile karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı.

Kunimasa Suzuki

Şirket yetkilileri, yeni ürünlerle Sony’nin mali yapısını düzeltip, şirketi eski gücüne kavuşturabileceklerini düşünüyor.

Şirket, geçen sene piyasaya sürdüğü PS4 satışlarından şu ana kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık (6,4 milyar TL) gelir elde etti.

PS4 ‘ün aksine şirketin akıllı telefon birimi bir süredir zarar ediyor. Sony, bu yüzden bu departmanın CEO’su Kunimasa Suzuki’i kovmuş ve bu göreve şirketin VP’si Hiroki Totoki’yi getirmişti.
(ntvmsnbc)

Share