2. Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri başlıyor

Yapay Zeka, insanlık tarihi boyunca merak edilen konulardan biri olmuştur ve olacaktır. Bir canlının zekasını, özellikle en gelişmiş zeka olan insan zekasını taklit etmeye çalışarak, canlıların yaşamında kolaylıklar sağlaması için üzerinde çalışılan bilimdir Yapay Zeka bilimi. Bir çok filme, kitaba konu olmuştur bu bilim. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu göstermektedir. Bu zorluklara rağmen gerçekten insanoğlu güçlü bir Yapay Zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?
bulanik-mantik

Görüntü İşleme özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesidir. İnsansız hava araçlarında kilit rol oynamaktadır. Savunma Sanayinin yanı sıra “İnsan Sayma, Plaka Tanıma, İnsan Tanıma, İnsanın Yüzünden Cinsiyet ve Yaş Aralığı Tahmini” gibi projeler ile de insan yaşamına girmiştir. Görüntü İşleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermektedir. Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu sizleri 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenleyecek oldukları 2.Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri(YAZGİG’16)’ne davet ediyor. Türkiye’de bahsi geçen konularda daha önce böyle bir etkinlik gerçekleştirilmemişti bu bağlamda Türkiye‘de bir ilk olma özelliği gösteren YAZGİG’15 organizasyonlarını geçen sene düzenlemişlerdi. Geri dönüşler ve yoğun ilgi sonucu bu yıl da YAZGİG’16 organizasyonunda kafanızdaki sorulara bulacağınız cevapların yanı sıra bu iki konu hakkında birçok bilgiye de sahip olacaksınız. Ayrıca organizasyon kapsamında düzenlenecek olan projenizi tanıtma sunumuna katılabilirsiniz. Proje tanıtımı Bilişim teması altında Yapay Zeka, Görüntü İşleme ve Robotik konularındaki projeleri ile katılmak isteyen “Lisans”, “Yüksek Lisans” ve “Doktora” öğrencilerine açıktır. Proje tanıtımı kayıtları 15 Ocak – 15 Mart tarihleri arasında alınmaktadır. Proje tanıtımlarının değerlendirilmesi sonucu uzman akademisyenler tarafından ödül verilecektir. Proje tanıtımına katılarak birbirinden güzel ödülleri kazanma şansının yanı sıra organizasyona davet edilecek olan Melek Yatırımcıların maddi desteği ile projelerinizi hayata geçirebilme olanağına da sahip olabilirsiniz.
Detaylı bilgi için organizasyonun web sitesini ziyaret edebilirsiniz:

www.yapayzekavegoruntuislemegunleri.com | www.yazgig.com
Ayrıca sosyal medya hesaplarından da organizasyonu takip edebilirsiniz:
www.facebook.com/yapayzekavegoruntuislemegunleri
https://twitter.com/Yazgig16
Kesinlikle kaçırmak istemeyeceğiniz bir etkinlik.

Share