İnsansız taşıtta Türk imzası

Kocamaz’ın robot aracı Pentagon’un yarışmasında 57 robot arasında birinciliği kazandı.

ABD’de “yapay zekâ” üzerine çalışan doktora öğrencisi Mehmet Kemal Kocamaz’ın ekibiyle geliştirdiği insansız çalışan robot araç, Pentagon’un yarışmasında 57 robot arasında birinciliği kazandı…

Kocamaz ve ekibini Cumhurbaşkanı Gül de tebrik etti.

İnsansız taşıtta Türk imzası

İnsansız taşıtta Türk imzası

ABD’de, “yapay zekâ” üzerine çalışan doktora öğrencisi Mehmet Kemal Kocamaz, ekibiyle, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) insansız yer taşıtları yarışmasında birinci olarak, bu alanda geleceğin bilim adamlarından biri olacağını şimdiden kanıtladı. Kocamaz’a göre, bu alana yeterli fon sağlanmaya devam edilmesi halinde, gelecek 10-15 yıl içinde “robot askerler” ve “insansız gidebilen yer taşıtları” görmek mümkün olabilecek.

Doktora eğitimini yaptığı Delaware Üniversitesi’nin 4 kişilik insansız robot projesinde, robotun yapay zekası üzerine çalışan Kocamaz, ekibiyle birlikte, yolda çizgilerin dışına çıkmadan, tümsek, viraj ve engelleri tanıyarak gidebilen ve hızlı manevra yapan robot geliştirdi. Kocamaz ve arkadaşlarının bu robotu, Pentagon tarafından 19 yıldır düzenlenen, dünyanın tek insansız yer taşıtları yarışmasında da birincilik ödülü alarak, geleceğin insansı robotu alanında adından söz ettireceğini gösterdi.

Japonları geçti

Çalışmalarını anlatan Kocamaz, Pentagon’un yarışmasına, üniversitesi adına “Warthog” adlı robotla katıldıklarını söyledi. Yarışmada, 6 ülkeden toplam 57 robotun yer aldığını belirten Kocamaz, en büyük rakiplerinin Japonya olduğunu, ama onları da geride bırakmayı başardıklarını kaydetti.
Kocamaz, kendisinin, robotun “en önemli ve çözülmesi en zor kısmı” olan yapay zekasıyla ilgilendiğini ifade ederek, yarışmada robotlardan belirlenen çizgilerin dışına çıkmadan ilerlemesi, önüne çıkan kavisleri, engebeleri, engelleri tanıyıp en hızlı şekilde ve en iyi manevrayla hareket etmesinin beklendiğini ve bu süre içinde robota hiçbir insan müdahalesinin bulunmadığını anlattı.

Pentagon’u etkiledi

Robotlarının tüm bu alanlardaki en yüksek performansıyla hem birinciliği hem de özel yarışma ödülünü kazandığını söyleyen Kocamaz, yarışma sırasında Pentagon yetkililerinin yanlarına gelerek fikir alışverişinde bulunduğunu ve robotlarını “çok ihtişamlı” bulduklarını belirttiklerini bildirdi.Yarışma sonrasında da Cumhurbaşkanlığından telefon geldiğini belirten Kocamaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başarısını duyduğunun ve kutladığının kendisine iletildiğini ifade etti.

Robot nasıl çalışıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla ABD’ye gelen Kocamaz sistemin normal bir arabada da aynı şekilde işleyeceğini belirtti. Kocamaz, robotun işleyişini şöyle anlattı: “Siz tuşa bastığınızda, o kendi kendine kamerasından, GPS’den ve içindeki lazer ve sensörlerden beyni olan bilgisayara veri aktarıyor. Algoritma işliyor. Hiçbir insan faktörü olmadan, kendi hareket planını çiziyor ve gün geçtikçe bu hareket planını daha da genişletiyor. Yani gelecekte siz ’Beni şuraya götür’dediğinizde, o kendisi yolu hesaplayıp, sürüp götürecek.”

Share