Yapay zeka 5 milyon kişiyi işinden edecek

Gelişen teknolojiyle birlikte robotlar, birçok iş alanında insanların yerini alıyor. 2020 yılına kadar, yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 5 milyon kişinin işini kaybedeceği tahmin ediliyor.

yapay-zeka
Yüksek teknoloji ürünü akıllı robotlar, birçok sektörde insanların yerini alıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos zirvesi öncesinde yayınladığı analizde bu sonuca varıldı.

Araştırma, dünyadaki işgücünün yüzde 65’ine sahip 15 ülkede yapıldı. Hazırlanan raporda, yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işini kaybedebileceği belirtildi.

Araştırmaya göre, robotların devralacağı iş alanları arasında büro işleri, üretim, imalat, inşaat, madencilik ve sağlık sektörü öne çıkıyor.

Kadın çalışanların erkeklere oranla daha fazla iş kaybı yaşayacağı da çalışmanın bulguları arasında.

Aynı dönemde insanlar için yeni iş alanlarının ortaya çıkacağı, özellikle data analizi ve özel satış temsilcileri gibi alanlarda işgücüne ihtiyaç duyulacağı kaydediliyor.

Bu hafta Davos’ta yapılacak dünya ekonomik forumunun esas konusu da ‘dördüncü endüstriyel devrim’ olacak.

Bu başlık altında robot teknolojisi, nano teknoloji, biyo teknoloji ve 3 boyutlu yazıcıların önümüzdeki dönemi nasıl şekillendireceği konuşulacak.

Share