YTÜ robot yarışmasında birinci oldu

Uluslararası Iztech Roboleague 2012 robot yarışmasında Birincilik ve Üçüncülük ödülleri Yıldız Teknik Üniversitesi kulüplerinden Makine Teknolojilerinin oldu.
YTÜ kulüplerinden Makine Teknolojileri kulübü bünyesinde yarışan ekipler, 19-20 Ekim 2012 tarihleri arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde düzenlenen Iztech Roboleague 2012 yarışmasında, Roboworker kategorisinde birincilik ve Sumo robot kategorilerinde üçüncülük kazandı.

Sumo robot 3.lük ödülü

Sumo robot 3.lük ödülü

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışma için İzmir’e 30 kişilik bir ekiple giden Makine Teknolojileri kulübü roboworker, sumo robot ve tasarla-yap-yarıştır gibi çeşitli kategorilerde yarışmaya katıldılar. Roboworker kategorisinde yarışmanın ilk günü bir dizi seminerden geçtikten sonra, ikinci günü PLC ile kontrol edilen robot kollar aracılığıyla istenilen bir yazının yazdırılması şeklindeki yarışmayı en kısa sürede ve doğru şekilde tamamlayan Yıldız Teknik Üniversitesi birincilik ödülünü hak etti.
Üniversitenin; Makine Teknolojileri, YTÜ IEEE ve Robotik Otomasyon Kulüpleri mensubu kişilerden oluşan karma bir ekip ile temsil ettiler. Kulübümüzden Burak Kaya ve Mehmet Emin Sonverdi birincilik ödülüne layık görülen ekibin parçalarıydılar.

Hürşit – Sumo Robot

Hürşit – Sumo Robot

Sumo robot kategorisinde ise gerçek sumo müsabakalarında olduğu gibi yuvarlak bir pist (dohyo) üzerine birbirlerine zıt şekilde yerleştirilmiş iki robot, rakibini pistin dışına çıkartmaya çalışıyor. Önce eleme sonra lig usulü şeklinde gerçekleşen yarışmada Hürşit isimli robotlarıyla Cansu Şahbaz, Okan Yıldıran ve Kemal Eren Cengiz üçüncülük ödülünü kazandılar. Tasarla-Yap-Yarıştır kategorisinde ise ekipten 24 saatlik bir süre içerisinde K’nex ve kendilerine verilen elektronik malzemeler ile önce çizgi izleyip sonra boş bir alanda ki küpü istenilen konuma götürmesi şeklinde görevi olan bir robot tasarlanması istendi. Makine, Mekatronik ve Bilgisayar mühendisliğinden oluşan aralarında Cansu Şahbaz, Kemal Eren Cengiz, Okan Yıldıran, Denizhan Yerel, Enes Adanır ve Burak Toydemir gibi kulüp üyelerinin olduğu 6 kişilik transdisipliner bir ekip yarışmaya katıldı.

YTÜ Makine Teknolojileri Kulübü

YTÜ Makine Teknolojileri Kulübü

Heyecanlı bir 24 saat geçiren ekip yarışmayı başarıyla tamamladı. Ekip içi koordinasyonunun gelişmesine çok önemli katkıları olan yarışmadan memnun bir şekilde ayrıldıklarını belirten yarışmacılar seneye daha iddialı hedefler ile İstanbul’a dönüş yaptı.

Share