3 boyutlu yazıcıyla tüm kemikleri ürettiler

3 boyutlu yazıcı teknolojisi üzerinde çalışan Türk bilim adamları, kafatası dahil vücudun tüm kemiklerinin protezini üretti.

3 boyutlu yazıcıyla tüm kemikleri ürettiler

3 boyutlu yazıcıyla tüm kemikleri ürettiler

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bora Boz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 boyutlu yazıcıların medikal sektöründe de geniş bir uygulama alanı bulduğunu, geleneksel yöntemlere göre hata payını önemli ölçüde azaltan teknolojinin Türkiye’de de gelişmesi için TÜBİTAK destekli projeler yürüttüklerini kaydetti.

Türkiye’de 3 boyut teknolojisinin medikal anlamda ilk kez PAÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kullanıldığını dile getiren Boz, bu alanda dışa bağımlılığı azaltma hedefiyle başladıkları çalışmalarda bu teknolojiyi Avrupa’daki bilimsel ekiplerden daha iyi kullanır hale geldiklerini savundu.

Boz, vücutta yer alan tüm kemiklerin protezini ürettiklerini, son olarak geliştirdikleri protez kafatası ile bu alandaki başarılarını kanıtladıklarını ifade etti.

Geçen haftalarda uluslararası bir derginin, ABD’deki bir şirketin protez kafatası geliştirerek bir hastaya uygulamasını haberleştirdiğine, bunun ulusal medyada da dikkat çektiğine işaret eden Boz, şöyle konuştu:
“Halbuki biz PAÜ’de haberlere konu olan 3D uygulamalarını, tüm prosesleri ile yapabiliyoruz. Türk bilim adamlarına imkan verilirse ilklere her zaman imza atabilir. İnsan bedenindeki tüm kemikleri birebir yapabiliyoruz. TÜBİTAK onayı sonrası hastalar için protez üretmeye başlayacağız. 3 boyut protez üretiminde yazılım ve ekipmanları başarı ile uygulayan ve geliştirebilecek altyapımız mevcut. Bu alanda tüm dünya ile yarışabilecek düzeydeyiz, kendimize güveniyoruz.”

3 boyut teknolojisinde protezi yapılacak kemiğe ilişkin bilgilerin çok yüksek duyarlılıkta okuma yapabilen tarayıcılarla bilgisayara aktarıldığını, kullanılan yazılımın kafatası için 36 saatte 3 boyutlu yazıcıdan kalıbı çıkarabildiğini anlatan Boz, geleneksel yönteme göre büyük zaman tasarrufu sağlayan bu teknolojinin, aynı zamanda hata payını hemen hemen sıfıra indirdiğine dikkati çekti.
Kaynak:AA

Share