Amerika’da bal arıları hızla yok oluyor

ABD Tarım Bakanlığı, son bir yılda bal arısı popülasyonunda yüzde 40 azalma yaşandığını açıkladı. Yaz dönemindeki bal arısı ölümleri, ilk kez kış mevsimini geride bıraktı.
Arıların azalması ABD ekonomisine ağır darbe vurabilir.

ABD’li yetkililer bal arısı sayısındaki azalışın endişe verici boyuta ulaştığını belirtti. Binlerce arı yetiştiricisi Nisan ayında sona eren 12 aylık dönemde kolonilerindeki arıların en az yüzde 42,1’inin yok olduğunu açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı’nın ekonominin zarar görmeden yürüyebilmesi için kabul ettiği en yüksek ölüm oranı ise yüzde 18,7.

Tarım Bakanlığı adına açıklama yapan Jeff Pattis, ‘yazın yaşanan yüksek orandaki ölümlerin fazlasıyla endişe verici olduğunu’ belirtti. Pettis, 2013-2014 döneminde yaşanan ölüm oranının yüzde 34,2 olduğunu not düşerek, son iki yılda kış mevsiminde yaşanan ölümlerin de sırasıyla yüzde 27,4 ve 23,1 olduğunu belirtti.

Polen sezonunda arı yetiştiricilerin çiftçilere kiraladığı arı kolonileri, ABD’de tüketilen gıdanın dörtte birinin yetişmesini sağlıyor. Yetkililer, arıların azalması nedeniyle yaklaşık 15 milyar dolarlık zarar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Tarım ilacı şüphesi

Obama hükümeti, geçtiğimiz yıl bal arılarını korumak için çalışma başlatmıştı. Tarım Bakanlığı ve Çevre Koruma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada arıların yaşam alanlarının korunması amaçlanıyor.

Bal arılarının yaz aylarında ölümlerini artıran etkenin ise bitki ve tahıl ürünlerinde kullanılan böcek ilaçları olduğu düşünülüyor. ‘Neonicotinoid’ grubuna giren ilacın üreticisi Bayer CropScience ise Guardian’a yaptığı açıklamada iddiaları reddederek ‘arılar için son derece güvenli olduğunu’ savundu.

ABD’de en son verilere göre 6,100 arı yetiştiricisi ve 400 bin bal arısı kolonisi bulunuyor. ABD’deki toplam arı kolonisi ise 2,74 milyon.

Share