Atalarımız bizden daha az uyuyordu

Amerikalı bilim insanlarının avcı toplayıcılarınkine çok benzer yaşam koşullarına sahip topluluklar üzerinde yaptığı bir araştırma, atalarımızın bizden daha az uyuduğunu ortaya koydu.

Modern insanlar atalarına kıyasla daha fazla uyumasına rağmen uykusuzluk çekiyor.
uyku

Sonuçları ‘Current Biology’ dergisinde yayımlanan araştırmada, Amerikalı bilim insanları, Afrika ve Güney Amerika’da yaşam tarzları eski avcı toplayıcılara benzeyen geleneksel toplumların uyku yapılarını inceledi.

Tanzanya’nın Hadza, Namibya’nın San ve Bolivya’nın Tsimane kabilelerinden gönüllü 98 kişinin uyku sürelerini özel kol saatleriyle bin 165 gece gözlemleyen araştırmacılar, bu kişilerin her gece ortalama 6 saat 25 dakika uyuduğunu tespit etti. Öte yandan, ABD’de yapılan geniş çaplı anketin, katılımcıların çoğunun günde 7 saat uyuduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

Araştırma aynı zamanda uyku modellerinin şekillenmesinde hava sıcaklığının ışıktan daha fazla rol oynadığını ortaya koydu.

Avrupa’da yapılan bazı araştırmalar, kişilerin geceleri uyandığını ve gece uykularının ‘iki vardiyaya ayrıldığını’ gösterirken, avcı toplayıcılarda böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Gün ışığının, uyku üzerinde sanıldığı kadar büyük bir etkisinin olmadığının belirtildiği araştırmada, çoğu kişinin güneş doğduktan sonra ortalama 3 saat 30 dakika uyuduğu kaydedildi.

Araştırmacılar, geleneksel toplumların, Ulusal Uyku Vakfı’nın tavsiye ettiği 7 ila 9 saat gece uykusundan daha kısa süre uyumalarına rağmen yorgunluktan şikayet etmediklerine de işaret etti.

Share