‘Canavar yarattık’ itirafı

‘Canavar yarattık’ itirafı

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinden birinde 20 yıl çalıştıktan sonra vücudunda kanser belirtileri görünce dağa çıktı ve “Tıptan haberimiz yoktu. Geliştirdiğimiz şeylerin insanlara zarar vereceğini bilmiyorduk” dedi.

20 yıldan uzun bir süre büyük bir telekomünikasyon firmasında mühendis olarak çalışmış ve birçok prototip sistemler geliştirmişti. Yalnızca İsveç ordusunun ve Ericsson’ın erişebileceği yenilikte ve kapasitede bilgisayar ve iletişim cihazları kullanarak, florasan lambalar altında, penceresinin dışındaki dev antenler yüzünden her gün yüksek oranda radyasyona maruz kalıyordu. 1980’lerin sonunda ilk belirtiler ortaya çıktı. Uzun dönem telekomünikasyon sektöründe çalıştığı ve insan sağlığını etkileyen cep telefonlarını yaptığı için pişmanlık duyan bir çocuk babası mühendis “Biz toplumun çok ilerisindeyiz. Ama bizim tıptan haberimiz yoktu. Geliştirdiğimiz şeylerin insanlara zarar vereceğini tahmin etmiyorduk” dedi.

Öte yandan Per Segerback’in teknolojik aletlere yani radyasyon ve elektromanyetik dalgalara olan alerjisi hem bilim dünyası hem de insan neslinin geleceği için özel bir çalışma alanı da yarattı. Çünkü 55 yaşındaki bu adam, dünyada “elektro manyetik dalgalara” bu kadar büyük bir derecede alerjisi olan tek insan. Yanında bir cep telefonu çalması bile başının dönmesine ve bilincinin kaybolmasına neden olabiliyor. Elektromanyetik dalgalara maruz kaldığında başı dönüyor, cildi kızarıyor, teninde yanmalar meydana geliyor.

inzivaya çekildi.

İnzivaya Çekildi

Per Sereback, Stockholm’ün uzak bir köyünde yaşıyor. Tedavisi için kullanılan teknolojik aletler Segerback’in ölümüne bile neden olabilir. Yemeklerini odun ateşinde pişiriyor. Halen elektrikli ışık, telefon ve bilgisayar kullanıyor ancak onların güç kaynakları yerin 27 metre altında bulunuyor. Bilgisayar kasası ve ’mouse’u metal plakalarla kaplı.

Share