FOMO hastası olabilirsiniz!

“Gelişmeleri kaçırma korkusu” olarak tanımlanan FOMO’nun Twitter, Facebook ve Instagram kullanıcıları arasında yaygınlaştığı belirten uzmanlar FOMO’nun uyuşturucu kadar tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, popüler psikiyatride “gelişmeleri kaçırma korkusu” olarak bilinen FOMO’nun (Fear of Missing Out) sosyal medya kullanımıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

fomo-hastaligi

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçlarında bilginin çok hızlı aktığını belirten Tarhan, “Bazı insanlar uyanır uyanmaz, sosyal medya hesabından kendisiyle ilgili yorumları inceliyor” dedi.

Tarhan, sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerde bazı ruhsal problemlerin ortaya çıkabildiğine değinerek, şunları kaydetti: “Sosyal medyaya aşırı ilgi duyan kişilerin beyni, herhangi bir uyuşturucu madde almadığı halde, sanki almış gibi haz duyar ve bazı hormonlar salgılar. Biz buna ‘sanal uyuşturucu’ diyoruz. FOMO belirtileri gösteren bu kişiler, ödüllendirilme ihtiyacı hissediyor ve bazı kaygılar taşıyor. Bu kişiler, sanal ortamda yer almadığı zamanlarda kendisini kötü hissediyor.”

“UYUŞTURUCUDAN BETER”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyal Medya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık da FOMO’nun uyuşturucudan daha tehlikeli olduğunu savundu. Kırık, “Özellikle Facebook üzerinden paylaşılan içeriklerin beğenilmemesi de FOMO hastalığını tetikleyen diğer bir etmen. Paylaştığı içeriklerin beğenilmemesi bireyi sürekli olarak sosyal medyayı kontrol etmeye itmekte ve bu durum davranış bozukluklarının meydana gelmesine neden olmaktadır” dedi. Kırık’a göre FOMO belirtileri şöyle:

— Sosyal medyadaki kullanıcı bilgilerin sık sık güncellenmesi.

— Profil fotoğraflarının gün aşırı değiştirilmesi.

— İş esnasında paylaşımların takibi ile anlamsız şekilde sürekli konum bildirimi yapılması.

Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık “FOMO’dan kurtulabilmek için, farklı sosyal etkinliklere katılmak, sosyal çevreyle daha fazla vakit geçirmek, sanal ortamda geçirilen süreyi sınırlamak ve değişik hobiler edinmek gerekir” dedi.

Share