İnsanların ‘gereğinden’ uzun yaşamalarının nedenini

İnsanların ‘gereğinden’ uzun yaşamalarının nedenini bilim insanları açıkladı.

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup bilimci, birçok canlı türünün üreme dönemi geçtikten sonra fazla yaşamadığına dikkat çekerek, insanların niçin 50 yaşını geçtikten sonra yaşamlarını uzun yıllar boyunca devam ettirebildiklerini araştırdı.

Bilim insanları, araştırmaları için ABD’nin Utah eyaletinde 1950’den önce ve sonra doğan 1 milyon 700 bin kişiyi kullandı.

Dört farklı ülkeden bilim insanları tarafından yapılan ortak bir araştırma, boş vaktin, insanları paradan daha çok mutlu ettiğini ortaya koydu.

Bilim insanları, seks ve yaşlanma arasında bağlantı keşfetti
Sonuçları Phys.org sitesinde yayınlanan araştırma, erkeklerde gençliği destekleyen genlerin olduğunu gösterdi. Bunun yanında uzmanlar, kadınların uzun yaşamasını sağlayan genlere sahip olup olmadıklarını tespit edemedi.

Daha önce Brezilya’nın Rio Grande do Sul Üniversitesi’nden bilim insanları ise, seks aktivitesinin yaşlanma sürecini etkilediğini belirlemişti. Araştırma yaşlanmanın, üreme ile uzun yaşam arasında bir ‘uzlaşma’ olabildiğini ve bu uzlaşma organizmanın metabolizma süreçleri için belli bir enerji harcamak zorunda kalmasından kaynaklanabildiğini ortaya koydu.

Buna göre üreme için kullanılan kaynaklar arttıkça, doku ve organların yenilenmesi için kalan enerji de azalıyor.

Share