Obezite en çok kadınlar için tehlikeli

Obeziteyi büyük bir tehlike olarak gören İngiltere konuyu ulusal sağlık öncelikleri arasına alabilir.

İngiltere Sağlık Bakanlığı Baş Danışmanı Sally Davis yıllık raporunda kadın sağlığı ve gelecek nesiller için en büyük tehlikenin obezite olduğunu söyledi.

obezite-kadinlar

Obeziteyle mücadelenin ulusal sağlık öncelikleri arasına alınması çağrısı yapan Davis, kadınların daha sağlıklı ve aktif bir hayata teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyor.

“Yüzde 51’in Sağlığı: Kadınlar” başlıklı raporda Davis obezitenin çok ciddi boyutlarda olduğunu ve tüm nüfus için bir öncelik teşkil etmesi gerektiğini savunuyor.

 

Davis özellikle kadınların obezite nedeniyle yaşamlarının kısaldığına dikkat çekiyor.

İngiltere’de 2013 yılındaki bir araştırmada 34-44 yaşları arasındaki kadınların yüzde 64’ünün, 45-54 yaşları arasındaki kadınların da yüzde 71’inin fazla kilolu ya da obez olduğu ortaya konmuştu.

Davis kadınların gebeyken fiziksel ve ruhsal sağlıklarına dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Eğer bir kadın gebeyken obez ise bebeğini düşürme ya da erken doğum olasılığı çok daha yüksek.

Bir kadının hamilileğindeki genel sağlığı çocuğunun ilerideki hayatında da büyük rol oynuyor.

Davis kadınlar hamileyken “iki kişi için yemeli” efsanesini yıkmak istediğini, kadınların gebelik döneminde sebze ve meyveyi de içeren sağlıklı bir beslenme rejimi uygulaması gerektiğini söyledi.

obezite-kilo-vermek

Londra Üniversitesi Kardiovasküler Bilimler Enstitüsü’nden Prof. Nick Finer obezitenin “ülke için en acil sağlık sorunu” olduğunu açıkladı.

Finer “Obezitenin ekonomik maliyeti Ulusal Sağlık Sistemini iflas ettirebilir” dedi.(BBC)

Share