1936’dan beri hala çalışıyor

75 yıl önce üretilen ve İngiltere’de açık artırma yoluyla satışa sunulan televizyon, hala ilk günkü gibi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. 1936 yılında üretilen İngiltere’nin en eski televizyonunun ardından on yıllar sonra İstanbul Teknik Üniversitesi aracılığıyla Türkiye’de ilk TV yayını yapılmıştı.

1936'dan beri çalışan televizyon

1936'dan beri çalışan televizyon

Yeni bir televizyon almayı düşündüğümüzde seçeneklerin çok büyük kısmı yeni teknolojiye sahip olanlardan oluşur. Artık kimse 3 yıl öncenin teknolojisi ile üretilmiş bir televizyona rağbet etmiyor. Ama eğer merakınız antikalarsa o zaman iş değişir. İşte o antika meraklıları için İngiltere’de çok ilginç bir televizyon geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. 26 Kasım 1936 tarihinde satın alınmış ve ülkedeki çalışan en eski televizyon olduğu iddia edilen 12 inç’lik ekrana sahip bu siyah beyaz televizyon İngiltere’nin müzayede firmalarından Bonhams tarafından satışa sunuldu.

1936’da BBC yayına başladıktan sadece 3 hafta sonra 99,15 İngiliz Sterlini’ne satın alınan televizyonun bugünkü değeri ile ilgili olarak Bonhams’ın tahmini 3000 ile 5000 İngiliz Sterlini arasında olduğu. O zamanki ekonomik koşullara göre ortalama bir İngiliz’in yaklaşık 6 aylık maaşına denk düşen ilk satış fiyatı oldukça pahallıymış.

Yanında orijinal faturası ve kullanma kılavuzu ile birlikte satışa sunulan televizyon için farklı uzmanların biçtiği değer ise daha yüksek. Uzmanlar sadece orijinal faturanın bile tek başına değerinin 3000 Sterlin’den (yaklaşık 7500 TL) fazla olduğunu söylüyorlar. Bakalım 19 Nisan’da düzenlenecek açık arttırmada bu televizyonun yeni sahibi olmak için meraklıları kaç parayı gözden çıkartacaklar.

TÜRKİYE’YE 1953 YILINDA GELDİ

Türkiye’de 1953 yılında ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak haftada birkaç saat süren deneme yayınları yapıldı. 1968 yılında TRT siyah beyaz formatında sürekli yayına başladı. Tek kanalla başlayan Türkiye’nin televizyon yayıncılığı macerası TRT 2, TRT 3 ile zaman içinde arttı. 1990’lı yılların başında ise özel televizyon kanalları yayına girdi.

Share