2010′dan beklentiler: Üçüncü boyut

Herşeyin derinliklerinde gizli ayrıntıları vardır değil mi? TV görüntüleri, filmler, fotoğraflar, bunların hespi iki boyuta hapsedilmiş durumda. Sky, Asus, Fujifilm, 3M ve Acer gibi şirketler üçüncü boyuta geçerek ayrıntıları ortaya çıkarmak için uğraşıyorlar.

Türkiye’de 3D yayıncılığı anlamında 2010′da önemli bir gelişme beklemiyoruz, ancak yurtdışında 2010 3D HD TV yayıncılığının başlangıcı sayılabilir. Her ne kadar resmi bir lansman tarihi verilmemiş olsa da Sky’ın 3D kanalının Sky+HD üyelerine 2010 yılı içinde sunulması bekleniyor. Bu kanal belgesellerden, filmlerden ve spor müsabakalarından oluşan içeriği yayına sunacak. Tabii ki, 3D yayınlarını sorunsuz izlemek için uygun bir TV de seçmek gerecek. Hyundai’nin 6455 pound’luk S465D’si şu an için biraz pahalı görünebilir. CES 2010′daki 3D HD TV seçeneklerini de incelemekte fayda var. 3D TV yayınlarının başlamayacağı ülkelerde ise 2010 3D Blu-ray’in başlangıcının olduğu yıl olabilir. Üstelik PS3 kullanıcıları hiçbir donanım güncellemesi yapmadan, sadece yazılım güncellemesi ile cihazlarına 3D Blu-ray disk oynatma yeteneği kazandırabilecek.

Hem ASUS hem de Acer 3D destekli dizüstü bilgisayarlarını duyurdular. ASUS’un G51J-SZ028V modeli NVIDIA’nın 3D gözlüğü ve Blu-ray sürücüsüyle birlikte geliyor, umarız bu sürücü 3D Blu-ray standardını da destekler hâle gelir. Acer’ın 5738DGTriDef modeliyse 683 x 768 piksel çözünürlükte 3D görüntü üreten polarize ekranla geliyor. Dijital kameralar cephesinde ise FujiFilm’in Real 3D W1 kamerası stereoskopik 3D görüntülerini gözlük olmadan küçük ekranda izlemeye imkan veriyor, şimdi bu teknoloji ana tüketici kitlesiyle buluşmayı bekliyor. 3M’in Vikuiti 3D Alan Sıralı Optik Filmi ise LCD’ye eklenerek ekranın 3D yetenekleri kazanmasına olanak sağlıyor, her bir göze farklı görüntünün aktarılmasını sağlıyor. Bu çözüm uygulanması kolay ve ucuz gibi görünüyor, özellikle telefonlarda, mobil oyun konsollarında ve kişisel medya oynatıcılarında kullanılabilir.

Share