2016 Trendleri ve Mobilite

2015’in sonuna yaklaşırken, Aruba bu yıl ve 2016’da etkin olacak trendlerin mobilite ve yeni ağ çözümleri olduğunu düşünüyor.

ersin-uyar

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba’nın Türkiye Ülke Müdürü Ersin Uyar, “Kurumlar, dijital dönüşüm devrimini göz önüne alarak geliştirdikleri mobil stratejileri ile bir adım öteye geçebileceklerini umuyorlar. Yeni bir *IDC raporuna göre, Türkiye’de kurumlar maliyetlerini düşürmek ve esnekliklerini artırmak için gittikçe artan bir oranda dijital dönüşüm girişimlerini benimsiyor ve, Türkiye’deki BT harcamalarının 2016’da 12.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor” dedi.

 

İleriye yönelik görüşler veya tahminler üzerinde çalışıyor ya da sadece gelecek yıl endüstriyi şekillendirecek trendlerle ilgileniyorsanız, işte size Aruba’nın öne çıkacağına inandığı birkaç gelişme:

mobil-teknolojiler

 

Wi-Fi ile Telefon Görüşmesi: iPhone’lar şu anda kablosuz ağlar üzerinden telefon görüşmesini destekliyor ve 2016 Wi-Fi ile telefon görüşmelerinin daha da yayılacağı bir yıl olacak. Telekom taşıyıcılarının altyapılarını global olarak oluşturmaya başlayacaklarını ve Android gibi diğer cihazlarda da bunun daha yaygın bir biçimde benimsenmiş olduğunu göreceğiz. Aruba/HP’nin Ericsson ile yaptığı, müşterilere bu yıl Wi-Fi ve LTE çözümleri sunma duyurusu bu alandaki gelişmelerin sadece bir örneği.

 

Stadyumda Wi-Fi: Kamuya açık alanlar 2015’te misafirelere Wi-Fi ağları ve yeni servisler sunmaya başladı. 802.11ac Wave 2’nin pazaraçıkması ile birlikte, 2016 da pek çok stat ve bu tip alanların , karşı karşıya kalacakları cihaz yoğunluğuna bağlı yüksek trafik ile baş edebilmek için ağlarını yenilediklerini göreceğiz

 

Ayrıca pek çok kamu alanı, mobil bağlantı için altyapısını güçlendiren, müşterilere navigasyon hizmeti ve katma değerli servisler sunmak için işaretleyiciler (beacon) ve mobil uygulamalar kullanan Levi’s Stadium’u gibi başarılı referansları takip edecek.

 

IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti) için Güvenlik: Pek çok endüstride (özellikle de sağlıkta) IoT cihazlarının sayısında ciddi bir artış gözleniyor. Ağa bağlı cihaz tipleri ve sayılarındaki ciddi artış ile birlikte güvenlik de önemli bir sorun halini alıyor. Bu cihazların gerekli cihazlarla iletişimlerine izin verilirken erişimlerin güvenliğini sağlamak da, 2016’nın çok önemli bir başlığı ; güvenlik konusu olacak.

 

Mobil cihazların bağlantı otomasyonu: 2016’da okul alanlarında, BYOD (Kendi Cihazını Getir), 1’e 1(1-to1) ve 1’den fazlaya (1-to-many) insiyatifleri artmaya devam edecek, böylece ağa bağlanan mobil cihaz sayısında ciddi bir artış gözlemlenecek. BT elemanları ve eğitim teknolojisi kaynaklarının gittikçe artan oranda kullanıldığı yeni müfredat ile okullar, bu cihazları hızla ve kolaylıkla devreye alma ve onların uygun ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmelerini sağlama ihtiyacı duyuyorlar. Buna bağlıolarak otomatik devreye alma çözüm otomasyonuna olan talep 2016’da büyüyecek.

iot

802.11ac Wi-Fi’ye geçiş yoğunlaşacak ve Wave 2’ye olan ilgi artacak: Okulların BT birimleri, sınıflarda artan mobil cihaz sayısı ve uygulamalarla boğuşurken, ihtiyaç duydukları hız, güvenlik ve güvenilirliği sunmak için 802.11ac kablosuz altyapısına hızlı bir geçiş gösterecekler. Ağ tasarımındaki değişikliklerin geniş kapsam sunmaktan ziyade daha yüksek kapasite ve cihaz yoğunluğu taleplerini karşılamaya yönelmesiyle birlikte, daha fazla okul yeni 802.11ac Wave 2 kablosuz ağ standardının sunduğu özellikleri değerlendirme fırsatı bulacak.

 

Multi-gigabit Ethernet ile zengin öğrenme deneyimine hazır olun: Daha fazla üniversitenin öğretim standartlarını yükseltmek için online eğitim ve test araçları ile medyayı da kullanmasıyla birlikte, talepleri karşılamak için (multi-gigabit) Ethernet bağlantısını destekleyen yeni “erişim katmanı anahtarlama” ürünlerine yönelecekleri aşikardır. BT bütçelerinin gittikçe daraldığı bu dönemde, mevcut twisted-pair kablo altyapısınıkullanabilen ve hem bugünün hem geleceğin kablosuz erişim noktalarına bağlanmak için en yüksek transfer hızını (1, 2.5, 5 hatta 10 Gbps) otomatik olarak sağlayabilen ürün arayışı kritik bir önem kazanacaktır.

 

Klasik Mobil Bağlılık Kullanımının Ötesine Geçen Perakendeciler: Perakendeciler, müşterilerin mobil uygulama tercihleri konusundaki anlayışlarını genişletmeye devam ederken, teknokoli odaklı bazı perakendeciler, müşterilere lokasyon temelli kuponlar sunan lokasyon temelli mobil uygulamalar için klasik kullanımın ötesine geçiyorlar. Yeni yılda, fiyatlandırma verileri, stok yönetimi, eleman yönetimi ve müşteri sadakat programları gibi var olan diğer sistemlerle lokasyon temelli servisleri entegre ederek, müşteriler için daha zengin, daha bütünsel deneyimler sağlayan perakendeci sayısının arttığını göreceğiz.

 

Mobil Bağlılığı ve Bluetooth Düşük Enerjili İşaretleyici (BLE Beacon) Dağıtımını Genişleten Perakendeciler: Son birkaç yıldır perakendeci ve diğer işletmelerin, bir veya iki lokasyonda küçük işaretleyici (beacon) pilot projelerini gerçekleştirdiğini gördük. 2016’ya doğru, merkezi uzaktan yönetim araçlarının varlığı, perakendecilerin bu donanım dağıtımını genişletmelerine ve pazarlamanın yönlendirdiği dağıtım kavramını, BT birimlerinin kolayca yönetebileceği ölçeklenebilir, çok lokasyonlu dağıtımlara dönüştürmelerine izin verecek.

 

*Kaynak: http://idc-cema.com/eng/about-idc/press-center/63154-ict-spending-to-top-260-billion-in-2016-as-digital-transformation-initiatives-take-hold-across-the-middle-east-turkey-and-africa

 

 

 

 

 

Share